Mısır: Suriye'nin toprak bütünlüğü korunmalı

Mısır: Suriye'nin toprak bütünlüğü korunmalı
Mısır: Suriye'nin toprak bütünlüğü korunmalı
Mısır Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması gerektiği ifade edildi. Reuters'ta yer alan haberde, açıklamanın Türkiye'nin Suriye'deki IŞİD operasyonlarına tepki anlamına geldiği belirtildi.

RADİKAL – Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan Suriye ’nin toprak bütünlüğüyle ilgili bir açıklama yayınlandı. Reuters’ın haberinde, Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması gerektiğinin belirtildiği açıklamanın, Türkiye ’nin Suriye’deki IŞİD operasyonlarına başlamasının ardından geldiğine dikkat çekildi.

Kahire’nin Suriye’deki terörist gruplara karşı mücadeleyi desteklediği ifade eden açıklamada, mücadelenin, “Suriye topraklarının birliği ve bütünlüğünü koruma çerçevesinde, uluslararası yasal kurallar ve kararlara uygun şekilde yapılması gerektiği” belirtildi.

Açıklamada herhangi bir ülkenin operasyonlarına yer verilmezken, Reuters’a konuşan El Ahram Siyasi ve Stratejik Çalışmalar Merkezi’nden siyasi analist Hasan Ebu Taleb, açıklamanın “Türkiye’nin tek taraflı eylemlerinin kınanması ve reddedilmesi” anlamına geldiğini öne sürdü.