Mısır, Türklere vizeyi kısıtladı

Mısır, Türklere vizeyi kısıtladı
Mısır, Türklere vizeyi kısıtladı
Türkiye'nin Kahire Büyükelçiliği, Mısır'ın İskenderiye, Hurgada ve Şarm eş-Şeyh kentlerine gelen Türk vatandaşlarının sınır kapısından vize alamayacaklarını açıkladı.

KAHİRE - Türkiye 'nin Kahire Büyükelçiliği, Mısır yönetiminin, 20-45 yaş arası Türk vatandaşlarına İskenderiye, Hurgada ve Şarm Eş-Şeyh kentlerinde tek giriş pul vize uygulamasını 26 Temmuz itibari ile durdurduğunu açıkladı.

Büyükelçiliğin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Mevcut vize uygulamasına göre, 20-45 yaş grubu Türk vatandaşlarının Mısır'a seyahatleri öncesinde dış temsilciliklerden vize alması gerekiyordu. Mısır, tek yanlı bir kolaylık göstererek 20-45 yaş grubu Türk vatandaşlarına havalimanında tek giriş pul vize ita ediyordu. Mısır, İskenderiye, Hurgada ve Şarm eş-Şeyh kentleri için 20-45 yaş grubu Türk vatandaşlarına tek giriş pul vize itasını 26.07.2013'te durdurdu. Uygulama Kahire Havaalanı'nda ise devam etmekte" denildi.

Mısır'ın Türk vatandaşlarına bazı kentlerde tek girişli vize uygulamasını kaldırması, başta Türkiye olmak üzere çeşitli ülkelerden Mısır'a gelmek isteyen Türk vatandaşlarının havaalanlarından geri çevrilmesine yol açtı.,

Öte yandan Yusuf M. isimli bir Türk vatandaşı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugün İstanbul Atatürk Havalimanı'nda Mısır vizesi olmadığı gerekçesi ile uçağa alınmadığını ileri sürdü.

Kendisi gibi birçok kişinin de havaalanından geri çevrildiğini anlatan Yusuf M, "Önceden tek girişli vize ile giriyorduk. Kahire uçağına alınmadık.

Havayolu görevlileri bize, Mısır'ın sınır kapısından vize uygulamasını kaldırdığını ve vize almaksızın ülkeye girmemizin mümkün olmadığını söyledi" diye konuştu.

MISIR: VİZE UYGULAMASINDA BİR DEĞİŞİKLİK YOK
Mısır Dışişleri Bakanlığı, Türk vatandaşlarının Mısır'a girişlerindeki vize uygulamasında herhangi bir değişikliğin olmadığını belirtti.

AA muhabirinin Mısır Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden aldığı bilgiye göre, havaalanında vize alma uygulamasının, turizmi canlandırmak için kafilelere yönelik bir işlem olduğu, ülkeye ferdi giriş yapanların ise Mısır büyükelçilikleri ve konsolosluklarından vize almaları gerektiği kaydedildi.

Yetkililer, Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamasında herhangi bir değişiklik olmadığını ve Mısır makamlarından konuyla ilgili resmi açıklama yapılmadığını da sözlerine ekledi. (aa)