Mısır'a yeni Körfez dopingi

Mısır'a yeni Körfez dopingi
Mısır'a yeni Körfez dopingi
Kuveyt, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin geçici yönetime 12 milyar dolarlık yardımının ardından Mısır'ın dış petrol firmalarına 5 milyar dolar borcunu da Körfez ödüyor.

Mısır ’da sokaklarda karşı eylemler ve siyaset sahnesinde de kabine kurma çalışmaları sürerken, Körfez ülkeleri de darbeyle oluşturulan geçici yönetime mali desteklerine yenisini ekledi. Mısır Petrol Bakanlığı Müsteşarı Samir Azer dün ‘Mısır Petrol Şirketi’nin (EGPC) yabancı petrol firmalarına haziran ayı sonu itibariyle 5.4 milyar dolarlık borcunun, Körfez ülkelerinden gelen yardımlarla ödeneceğini’ açıkladı. Azer, “Mısır’a Körfez ülkelerinden gelen yardımlar bizim için son derece önemli. Aylık 600 milyon dolarlık petrol ve petrol ürünleri ithalatımız var. Bu gelen yardım ile borcumuzu ödeyeceğiz” diye konuştu. Mısır’ın, yaşadığı zor ekonomik şartlar dolayısıyla yabancı petrol şirketlerine ödeme yapmakta geciktiğini vurgulayan Azer, “Borçların yüzde 50’si İtalyan ENI, Britanya’dan BP ile Malezya’dan Petronas şirketlerine ait. Bize petrol vermeyi durdurdular. Söz konusu şirketlerle sözleşmelerimizi tekrar gözden geçireceğiz” diye ekledi. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Kuveyt’in salı günü Mısır’a toplam 12 milyar dolarlık mali yardım kararı almıştı. Bu yardım paketi için başlatılan çalışmalar da, Kahire’de borsanın yüzde 6.77 değer kazanmasına neden olmuştu. 

ABD : Mursi bırakılmalı


Öte yandan Mısır’da yaşananları darbe olarak nitelemeyen ABD’den de Mısır ordusuna çağrı geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, bir gazetecinin “ABD de Alman Dışişleri Bakanlığı’nın devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin serbest bırakılması çağrısına katılıyor mu” sorusuna “Evet katılıyoruz” yanıtını geldi. Mursi’nin ev hapsi ve keyfi tutuklamalar konusundaki kaygılarını ifade edip bunun kapsayıcı sürece gidilmesini zorlaştırdığını bildirdiklerini anımsatan Psaki, ‘bu çağrıyı neden daha önce yapmadıklarına’ yönelik ısrarlı sorulara ise yanıt vermedi. Psaki, “Ordu Mursi’yi bıraktığında, onu Mısır Cumhurbaşkanı olarak tanıyacak mısınız?” sorusu üzerine de “Gelecekleri ve bundan sonraki yönlerine karar verecek olan Mısır halkı” demekle yetindi.
Mursi’nin ordu tarafından devrilmesini ‘darbe’ olarak nitelemeyen ABD, Mısır’a yardımlarını da sürdürüp daha önce planlandığı şekilde 4 adet F-16 savaş uçağının birkaç hafta içerisinde Mısır’a gönderileceğini açıklamıştı. ‘Darbe’ nitelemesi yaparsa, Mısır’a yaptığı yıllık 1.5 milyar dolar askeri yardımı kesmesi gereken Washington’ın Kahire’yi ‘stratejik ortak’ olarak gördüğünden askeri yardımı kesmeyi göze alamadığı yorumu yapılmıştı.