Mısır'da ateşkes zirvesi

Mısır'da ateşkes zirvesi
Mısır'da ateşkes zirvesi
Mısır lideri Mursi ile Gazze krizini ele alan Erdoğan 'katliamın hesabının sorulacağını' söylerken "ABD garanti verirse Hamas durmaya hazır" dedi.

İSTANBUL - Mısır’ın başkenti Kahire’de dün Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yle görüşen Başbakan Tayyip Erdoğan , İsrail’in Gazze’ye saldırılarıyla ilgili ABD’nin “ Türkiye Hamas’a baskı yapsın” çağrısına yanıt olarak ABD’nin garanti vermesi halinde Hamas’ın roket saldırılarını durdurmaya hazır olduğunu söyledi. Erdoğan, Kahire’ye hareketinden önce düzenlediği basın toplantısında şöyle konuştu: Haklı olarak Gazze şunu söylüyor, bu için garantörü kim olacak? ‘Bu konuda gerçekten ABD garanti veriyorsa, hemen her şeyi durdurmaya hazırız’ diyorlar. Bugün Mısır’daki görüşmelerden sonra tekrar kendileriyle görüşmeler yapar, inşallah bu ateşkesi, bu ölümü, kanı bir an önce durdurmuş oluruz.”
ABD Başkanı Barack Obama ile telefon görüşmesine de değinen Erdoğan, “Biz Hamas ve Mursi ile görüşerek bu tarafta ateşkes sağlamak, siz de İsrail tarafında ateşkesi eş zamanlı sağlamak için girişime başlayalım dedik” diye konuştu. İsrail’in 3 ölüsüyle dünyayı ayağa kaldırdığını söyleyen Erdoğan, “AB bunu bir savunma hakkı olarak ifade ediyor. Aslında ateşkesi bozan İsrail. Karşı bir adım yapılınca hemen suçlu olarak ortaya Gazze çıkarılıyor” dedi.
Türkiye-Mısır Ortak İşbirliği Konseyi Toplantısı’nın ikincisine katılmak üzere Kahire’ye giden Erdoğan, Mursi’yle dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yarım saat görüştü. Erdoğan daha sonra Kahire Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, “Herkes bilsin ki er ya da geç Gazze’de insanlık dışı yöntemlerle katledilen o masum yavrucakların hesabı mutlaka sorulacak” dedi. Konuşması sık sık sloganlarla kesilen Erdoğan, “İsrail bölgeyi bir daha kan gölüne çevirmek için her türlü insanlık dışı eylemi gerçekleştiriyor. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu arkasına aldığı uluslararası vurdumduymazlık nedeniyle bu eylemlere girişebiliyor. Son olaylardan sonra İsrail Büyükelçisi’ni çeken kardeşim Mursi’yi yürekten tebrik ediyorum” diye konuştu. (KAHİRE / AA)

Meşal’le dörtlü zirve iddiası
Öte yandan Katar Emiri Hamad bin Halife el Sani dün Mısır’a sürpriz ziyaret düzenledi. Kahire’de Mursi başkanlığında ve Erdoğan, Hamas lideri Halid Meşal ve Katar Emiri’nin katılacağı dörtlü toplantı yapılacağı belirtildi. Hamas’tan bir kaynak, Kahire’deki Hamas heyetinin Türkiye’nin ateşkes önerisini görüştüğünü söyledi.

Emir’in hediyesi sinyal yolluyor
İran’ın yarı resmi Fars ajansı Katar Emiri Hamad bin Halife el Tani’nin 23 Ekim’deki Gazze ziyaretine dair ilginç bir iddiada bulundu. Emir’in Hamas liderlerine saat ve dolmakalem hediye ettiği hatırlatılan haberde “Bu hediyeler, İsrail uydularına düşük frekanslı sinyaller yolluyor. İsrail uçakları bu sinyallerle Hamas liderlerinin yerini tespit edip saldırı düzenleyebiliyor’ denildi. Hamaslı Başbakan İsmail Haniye “Ziyaretle İsrail ablukasını kırdık” derken Emir inşaat projesi için Gazze’ye 400 milyon dolar da vermişti.

‘Gazze’ye girerseniz mezarınız olur’ 
İsrail’in Gazze saldırılarının 4. gününde dün en az 10 Filistinli hayatını kaybederken toplam ölü sayısı 40’a, yaralı sayısı 345’e yükseldi. Gazze’den atılan roketlerin önceki gün Kudüs ve Tel Aviv’e düşmesi sonrası kara operasyonu tehditlerini arttıran İsrail, dün Hamas’a ait kamu binalarına hava saldırıları düzenledi. Gazze’den dün atılan roketler de, 5 asker ve 4 sivilin yaralanmasına yol açtı. İsrail ayrıca Tel Aviv’e ilk defa Demir Kubbe Savunma Sistemi roket bataryası yerleştirdi. Tel Aviv’de açık alana düşen roket panik yarattı. Sadece dün Gazze’ye 200’e yakın saldırı düzenleyen İsrail ‘in toplam saldırıları 800’ü aştı. Gazze’den atılan 650 roketin 27’sinin yerleşim yerlerine düştüğü açıklandı. İslami Cihad Hareketi ise istihbarat çalışması sonucu, telefon numaralarını ele geçirdiği 5 bin İsrail askerine İbranice tehdit mesajı gönderdi.
Mesajda, “Gazze’ye girerseniz, burası mezarınız olacak, Tel Aviv’i de ateşe vereceğiz” denildi. 

Tunuslu bakan Gazze’de 
Mısır Başbakanı Hişam Kandil’in önceki günkü ziyaretinin ardından dün de Tunus Dışişleri Bakanı Refik Abdülselam Gazze’ye gitti. Arap Birliği ise Gazze’ye bugün bir heyet göndereceğini açıkladı. {GAZZE-KUDÜS/AP-REUTERS}