Mısır'da başa dönüldü

Mısır'da başa dönüldü
Mısır'da başa dönüldü
Cumhurbaşkanı Mursi'nin taraftarları ve muhaliflerin karşıt gösterileriyle meydanlar ısındı. Çok sayıda kentte çatışma yaşandı. El Ezher 'iç savaş' uyarısı yaptı.

Mısır ’da Müslüman Kardeşler kökenli Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin göreve gelişinin birinci yılında meydanlar ısındı. Muhalifler 30 Haziran’da ‘Terk et’ sloganıyla büyük gösteriye hazırlanırken dün Mısır kentleri karşıt gösterilere ve çatışmalara sahne oldu.
Cuma sonrası Vatan Kurtarma Cephesi ile Temerrut (İsyan) Hareketi’nin öncülüğünde muhalifler Kahire’de El Ezher’in önünde toplanıp Tahrir Meydanı’na yürürken Mursi’yi destekleyenler de Nasır City’de Rabia el Adeviye Camii önünde gösteri yaptı. Mursi destekçileri “ Şiddet istemiyoruz, Mısır’ı seviyoruz” ve “Kırmızı çizgi meşruiyet” sloganları attı. Bazı bölgelerde ise çatışmalar yaşandı. Mursi’nin doğum yeri Zekazik’te onlarca silahlı kişinin iktidardaki Hürriyet ve Adalet Partisi’nin bürosuna saldırması sonucunda çıkan olaylarda bir kişi öldü ve 4 kişi yaralandı. Görgü tanıklarına göre saldırganlar bir binayı ateşe verip malzemeleri yağmaladı. İskenderiye’de Mursi yanlıları ve karşıtları arasındaki çatışmada en az 10 kişi yaralandı. Mursi’nin istifası talebiyle Mansura’daki olaylarda ölü sayısı dörde, yaralı sayısı 237’ye çıkarken El Ezher ‘iç savaş’ uyarısı yaptı. Sokaktaki şiddetten ‘ suç çetelerinin’ sorumlu tutulduğu açıklamada “Ülkenin iç savaşa sürüklenmemesi için ihtiyatlı davranmak gereklidir” denildi.