Mısır'da çatışma: 5 ölü

Mısır'da çatışma: 5 ölü
Mısır'da çatışma: 5 ölü
Mısır'ın başkenti Kahire'de Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yanlıları ile karşıtları arasında çıkan çatışmalarda ölü sayısının 5'e yükseldiği bildirildi.

KAHİRE - Mısır’da Cumhurbaşkanı Mursi'nin aldığı son kararları ve referanduma sunulacak anayasa taslağını eleştiren muhalefet, protesto gösterilerini önceki gün Cumhurbaşkanlığı Sarayının önüne taşıdı. Mursi'nin kararlarını savunan guruplar ise dün aynı bölgeye gelerek Cumhurbaşkanı Mursi'nin kararlarına destek gösterisi düzenledi. Guruplar arasında çıkan çatışmalarda çok sayıda kişi yaralandı, akşam saatlerinde azalan çatışmalar ise gece tekrar canlandı.

Güvenlik kaynakları, çıkan çatışmalarda 4 kişinin gerçek mermiyle vurulma sonucu, 1 kişinin ise göğsüne isabet eden havai fişek sebebiyle öldüğünü, yaralananlar arasında 35 güvenlik görevlisinin bulunduğunu aktardı.

Müslüman Kardeşler teşkilatından yapılan açıklamada ise hayatını kaybeden göstericilerin Mursi destekçileri olduğu, saldırıyı 'baltacı' olarak bilinen gurupların gerçekleştirdiği ileri sürüldü.

Muhalefet, Mursi destekçilerini aynı bölgede gösteri yaparak çatışmaya sebep olmakla suçlarken, Mursi'nin destekçileri, göstericilerin bir kısmını 'devrim karşıtı' olmak ve referandumu engellemekle suçluyor.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise çatışmaların başlamasına neden olan göstericilerden 32 kişinin tutuklandığı, olaylarla ilgili soruşturmanın devam ettiği kaydedildi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde sabah saatlerinde çatışmaların durduğu, Mursi'yi destekleyen göstericilerin büyük bir kısmının cemaat halinde sabah namazı kıldığı belirtildi.

ÜÇ TANK SARAYI KORUYOR
Gerilimin yükselmesi üzerine üç tank ve çok sayıda askeri araç cumhurbaşkanlığı sarayı çevresinde konuşlandı. (aa)