Mısır'da çatışmalar şiddetleniyor

Mısır'da çatışmalar şiddetleniyor
Mısır'da çatışmalar şiddetleniyor
Ordunun darbesinin ardından dün 51 kişinin ölümüyle en kanlı gününü yaşayan Mısır'da bir karakol ve polis noktası saldırıya uğrarken, Müslüman Kardeşlere ait bazı ofisler de basıldı.

KAHİRE - Mısır'ın Gazze sınırı yakınlarındaki Refah kentinde askeri kontrol noktasına silahlı saldırı düzenlendiği bildirildi.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, silahlı kişiler Refah Sınır Kapısı'na 1 kilometre mesafedeki El-Masura askeri kontrol noktasına saldırı düzenledi. Askerlerin ateşle karşılık vermesi sonucu saldırganlar kaçtı.

Sina'nın kuzeyinde bulunan Şeyh Zuveyd kentindeki güvenlik kaynakları da kente 3 kilometre uzaklıktaki El-Vahşi elktrik santraline silahlı kişiler tarafından saldırı düzenlendiğini, santrali korumakla görevli askerlerin karşılık vermesiyle saldırganların bölgeden kaçtığını belirtti.

Sina'nın kuzeyindeki El-Ariş kentinde de kimliği belirsiz kişiler bir polis komiserini yaralayarak kaçtı. Sağlık görevlileri, komiserin hastaneye ağır yaralı olarak ulaştığını ve durumunun ciddi olduğunu kaydetti.

KİLİSEYE SALDIRI
Öte yandan, ülkenin kuzeyindeki Port Said kentinde de yüzleri kapalı kimliği belirsiz 4 kişi bir kiliseye silahlı saldırı düzenledi. Görgü tanıkları, motosiklet kullanan saldırganların kiliseye yoğun ateş açtığını, saldırıda kiliseye ait hastanenin eczane bölümündeki 1 Kıpti işçinin cam kırıklarından yaralandığını ifade etti. Saldırının ardından güvenlik güçlerinin şüphelileri yakalamak için çalışma başlattığı bildirildi.

Güvenlik kaynakları, kimliği belirsiz silahlı kişilerin de Port Said'deki deniz limanına ve gümrüğe saldırdığını belirtti. Kaynaklar, silahlı kişilerin Mısır ordusu aleyhine sloganlar atarak gümrüğün 30 numaralı kapısına saldırdığını kaydederken, silahlı kişilerin Port Said'deki gümrük binasına havaya ateş açarak girdikleri öne sürüldü. Saldırganların, askeri birliklerin olay yerine gelmeden araçlarla kaçtığını dile getiren kaynaklar, askerlerin tüm liman kapılarını tuttuğunu, olayda can ve mal kaybı olup olmadığı konusunda bilgi vermedi.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER OFİSİNE SALDIRI
Mısır'ın Cumhuriyet Muhafızları Karargahı çevresinde dün sabah yaşanan olaylarda hayatını kaybeden asker Muhammed Ahmed Cabir'in yakınları, Müslüman Kardeşler Hareketi'nin Asyut iline bağlı El-Kusiyye kentindeki ofisine saldırdı.

Cabir'in Kusiyye kentindeki cenaze töreninin ardından akrabaları, Müslüman Kardeşler Hareketi'nin ofisine saldırarak, İhvan ve siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisi'nin sloganlarının bulunduğu pankartları imha etti. Saldırının ardından Kusiyye güvenlik güçleri olay yerine gelerek halkı sakinleştirmeye çalıştı.

Cabir'in ailesi, Müslüman Kardeşler'in Asyut'taki üyelerinden Mahmud Hilmi'nin de aralarında bulunduğu bazı yöneticilerin taziyesini, çocuklarının ölümünden sorumlu tuttukları için kabul etmedi. (aa)