Mısır'da darbeye karşı milyonluk gösteri

Mısır'da darbeye karşı milyonluk gösteri
Mısır'da darbeye karşı milyonluk gösteri
Mısır'ın başkenti Kahire ve Giza'da "Darbeye karşı milyonluk" gösteri kapsamında 33 camiden Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarına doğru yürüyüş başladı.

MISIR (AA-CİHAN) - Mısır polisi ise Adeviyye meydanını 48 saat içinde ablukaya alacağını açıkladı.

"Darbeyi Red ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak Hareketi"nin daveti üzerine darbe karşıtları, Cuma namazının ardından Kahire'de 21, Giza'da 12 olmak üzere 33 camiden gösterilerin düzenlendiği meydanlara doğru yürüyüşe geçti.

Göstericilerin ordunun yönetime el koymasının ardından görevden alınan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin posterleri ile " Halk, askeri darbeye karşı" "Halk, demokrasi ve meşruiyetin yanında" yazılı dövizler taşıdığı görüldü.

Çok sayıda kadının katıldığı yürüyüşte darbe karşıtları ile darbe yanlıları arasında tartışmalar yaşandı.

Öte yandan Mısır'da darbe karşıtı gösterilerin merkezi haline gelen Rabiatul Adeviyye Meydanı'nda kılınan Cuma namazı öncesi verilen hutbede, barışçıl gösterilerin silahlardan daha güçlü olduğu vurgulandı.

HZ. MUHAMMED'İN YOLUNU TAKİP EDECEĞİZ

Muhammed Yüsra Hani hutbesinde "Rabiatul Adeviyye, Nahda ve Mısır'daki tüm barışçıl eylemlerimiz, gösterilerimiz, bütün komplolara rağmen şiddet eylemlerine dönüşmeyecek. Biz de 13 yıl boyunca müşriklere karşı şiddet uygulamayı ashabına yasaklayan Hz.Muhammed'in yolunu takip edeceğiz. Bizim barışçıl tavrımız Sisi'nin de Muhammed İbrahim'in de silahlarından daha güçlüdür" dedi.

Askeri darbenin Muhammed Mursi'nin şahsına değil ülkedeki İslami harekete karşı yapıldığını ifade eden Hani, "Allah'ın yardımından şüpheye düşmek doğru değildir ve bu yardım pek yakındır" diye konuştu. 

ADEVİYE 48 SAAT İÇİNDE ABLUKAYA ALINACAK
Mısır devlet televizyonu, güvenlik makamlarının başkent Kahire’de Müslüman Kardeşler’in gösteri ve oturma eylemi yaptığı Rabiatül Adeviyye meydanını 48 saat zarfında kuşatacağını bildirdi. Ancak Mısır İçişleri Bakanlığı’nın meydana güç kullanarak müdahale etme fikrine karşı olduğunu duyurdu.

Televizyonun güvenlik muhabiri İçişleri Bakanlığı binası önünden yaptığı sunumda, “İçişleri Bakanlığı, gösteri alanının güç kullanarak basmak fikrine karşı. Ancak, Rabiatül Adeviyye meydanına giden bütün yollar kapatılacak.” dedi. Mısır devlet televizyonu, Rabiatül Adeviyye meydanının 48 saat içinde ablukaya alınacağı bilgisini de verdi. Haberde, meydandan insanların çıkışına izin verileceği, ancak kimsenin girmesine izin verilmeyeceği kaydedildi. CİHAN