Mısır'da 'din' kavgası

Mısır'da 'din' kavgası
Mısır'da 'din' kavgası
Mısır'da Selefiler, 'Müslüman olan bir kadının alıkonulduğu' iddiasıyla kiliseye saldırdı. En az 12 kişi öldü, ordu çatışmayı zorlukla bastırdı. 190 kişi askeri mahkemeye çıkarılacak.

KAHİRE - Mısır’da Selefi Müslümanlar ile Kıpti Hıristiyanlar arasında önceki gece patlak veren çatışmalarda kan aktı: En az 12 ölü, 200’den fazla yaralı... Ölenlerden 6’sının Müslüman, 3’ünün Hıristiyan olduğu belirlendi. Kahire’nin yoksul semtlerinden İmbaba’daki Aziz Mina Kilisesi önünde toplanan yaklaşık 500 Selefi, Hıristiyanlığı bırakıp Müslüman bir erkekle evlenen bir kadının içeride alıkonulduğunu iddia etti. Büyüyen kalabalığın kiliseye girmek istemesi üzerine çatışma çıktı. Taş ve sopaların kullanıldığı çatışmalar yangın bombalarının fırlatılmasıyla ölümcül hale dönüştü.

Müdahale gecikti
Görgü tanıklarına göre, çatılardan kalabalığa ateş açıldı. Semtin elektriğinin kesilmesi nedeniyle asker ve polis olayları bastırmakta geç kaldı. Saatlerce süren çatışmalar sırasında Aziz Mina Kilisesi’nde yangın çıktı. Ateşe verilen Bakire Meryem Kilisesi de büyük hasar gördü. Yangını söndürmek için karşıdaki camiden su taşımak isteyen Müslümanlar, saldırganlar tarafından engellendi.
Halk hareketi sonucu devrilen eski Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’ten yönetimi devralan ordu, kiliselerin civarına tanklar yerleştirdi. Yüksek Askeri Konsey, olaylar sırasında tutuklanan 190 kişinin Yüksek Askeri Mahkeme’ye çıkarılacağını duyurdu. Körfez ülkeleri turunu iptal eden Başbakan İsam Şeref başkanlığında toplanan hükümet , ‘ulusal güvenliği sağlamak için demir yumruğun kullanılacağını’ ilan etti.

Geçen yıl da şiddet vardı
80 milyonluk Mısır nüfusunun yaklaşık onda birini oluşturan Hıristiyanlar Mübarek’in 30 yıllık iktidarına 11 Şubat’ta son veren Tahrir Meydanı eylemlerinde Müslümanlarla el ele vermiş, haftalık ibadetleri sırasında birbirlerini kollamışlardı. Ancak Selefiler ve El Kaide geçen yıl da Müslümanlığa geçen kadınların alıkonulduğu iddiasıyla şiddete başvurmuş, Müslüman bir kadın ile Hıristiyan bir erkek arasındaki aşk nedeniyle mart ayında meydana gelen çatışmalarda 13 kişi hayatını kaybetmişti.(AP, AFP, Reuters)