Mısır'da en az 30 ölü var

Mısır'da en az 30 ölü var
Mısır'da en az 30 ölü var
Mısır'da darbe sonrası gerilim çatışmalara dönüştü. Başkent Kahire ve diğer kentlerde Mursi yanlıları ile karşıtları arasındaki çatışmalarda 30 kişi hayatını kaybetti, 300'den fazla yaralı var.

Müslüman Kardeşlerin "darbeye direnin" çağrısından sonra çatışmalarla sarsılan Mısır geceyi hareketli geçirdi. Kahire'de 6 Ekim Köprüsü üzerindeki çatışmalar askerin devreye girmesiyle son buldu. İskenderiye ve Süveyş'te ise Mursi yanlıları ve karşıtları arasındaki çatışmalar gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürdü. Kahire dahil ülkenin çeşitli kentlerinde yaşanan çatışmalarda en az 30 kişinin hayatını kaybettiği öğrenildi. 

Fehim Taştekin yazdı. "İhvan'ın son silahı şehadet "


İSKENDERİYE'DE 12 ÖLÜ


Ülkenin diğer bölgelerinde de çatışmalar gece geç saatlere kadar devam etti. İskenderiye'de 12 ölü 200'ün üzerinde yaralı bırakan çatışmalar sıcak görüntülere sahne oldu.

Göstericilerin bir kısmı havai fişek attı, diğerleri taşlarla karşılık verdi. Asker iki grubun arasına girdi, tampon bölge oluşturdu. Camiler revir olarak kullanıldı. 


EL-ARİŞ HAVAALANI ÇEVRESİ BOMBALANDI


Mısır'ın kuzeydoğusundaki Sina Yarımadası'nda da olaylar vardı. El ariş kentinde 5 polis hayatını kaybetti. Sina'da iki güvenlik görevlisinin öldürülmesinin ardından, Mısır ordusuna ait helikopterler El-Ariş Havaalanı'na yakın bölgeleri bombaladı.Kalabalık bir grup namaz kılarken açılan ateş paniğe yol açtı.

Devlet televizyonu, Sina'da İsrail ve Gazze şeridi'ne komşu iki şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu. Ancak ordu bu haberi yalanladı.

Bölgede perşembe günü askeri noktalara ateş açılmış 1 asker ölmüştü. Güneydeki Asyut şehrinde de taraflar çatıştı, 1 kişi hayatını kaybetti.

Süveyş'te de durum farklı değildi. Mursi yanlıları valilik binası önünde oturma eylemi yapmak istedi. Ancak Mursi karşıtlarıyla aralarında çatışma çıktı.

Askerler çatışan iki grubun arasına girdi. Zaman zaman iki ateş arasında kaldı. Göz yaşartıcı bomba ve kurusıkı mermi kullandı. Çatışmalarda bir kişi hayatını kaybetti. (Ajanslar)

Darbe, silahlı ekonomiye yine pelerin oldu

Seyfettin Gürsel yazdı. "Mısır ekonomisi çöküşün eşiğinde "

Murat Yetkin yazdı. "Bir devrin sonu mu?"