Mısır'da Erdoğan'lı İsrail protestosu

Mısır'da Erdoğan'lı İsrail protestosu
Mısır'da Erdoğan'lı İsrail protestosu
Mısır'da, başta başkent Kahire olmak üzere birçok kentte cuma namazları sonrası İsrail'i protesto gösterileri düzenlendi.

Yürüyüşte bazı göstericiler üzerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın resminin de bulunduğu dövizler taşıdı.

Kahire’de Ezher Camisi’nde cuma hutbesini veren Mısır’ın alimlerinden sayılan Yuduf Kardavi, İsrail’i protesto ettiğini ve Gazze zulmünü bitirmeleri gerektiğini söyledi. Namaz sonrası binlerce kişi, 4 kilometre uzaktaki Tahrir’e yürüdü.

Kadın ve çocukların da eşlik ettiği yürüyüşte İsrail aleyhine sloganlar atıldı. Tahrir’de ’Filistin için toplanalım’, ’Gazzeliler elinizdeki füzeleri bırakmayın’, ’Canımız ruhumuz Gazze için’, ’Mısır askeri nerede’, ’Filistin bağımsızdır’ sloganları atıldı.
ERDOĞAN DÖVİZLERİ TAŞINDI

Yürüyüşte bazı göstericilerin üzerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın resminin de bulunduğu dövizler taşıdığı görüldü. Dövizlerden birinde Başbakan Erdoğan , Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Yuduf Kardavi’nin resimleri, Mısır ve Türkiye bayrağı üzerinde yan yana yerleştirilmiş olarak görülüyor ve dövizde ’Gücümüzü birlikteliğimizden alırız’ yazıyor. Dövizi taşıyan Semir Sabri adlı gösterici, 3 liderin de Filistin’e destek vermesinden dolayı bu dövizi hazırladığını söyledi. Türkiye ve Filistin bayrağını taşıyan Mugtez İsmail adlı gösterici ise Türkiye’nin Filistin politikasını takdir ettiğini söyledi.

Metin TURAN / DHA