Mısır'da Futbol Federasyonu yakıldı!

Mısır'da Futbol Federasyonu yakıldı!
Mısır'da Futbol Federasyonu yakıldı!
Mısır'da Port Said Ceza Mahkemesi, Port Said davasıyla ilgili nihai kararını açıklayarak, 21 kişiye idam, beş kişiye de müebbet hapis cezası verdi. Onama kararının ardından ülkede gerginlik yeniden tırmandı.

Mısır'da Port Said Ceza Mahkemesi, Port Said davasıyla ilgili nihai kararını açıklayarak, 21 kişiye idam, beş kişiye de müebbet hapis cezası verdi. El Ahli taraftarlarını sevindiren karar, El Masri sempatizanı Mısırlıları ise yasa boğdu.

Onama kararının ardından ülkede gerginlik yeniden tırmandı. Kahire'de güvenlik güçleriyle protestocular arasındaki çatışmalarda bir kişi hayatını kaybetti.

Port Said Stadı'nda geçen yıl bir maçtan sonra çıkan olaylarda 74 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından açılan “72 sanıklı” davayı gören Port Said mahkemesi, 21 kişinin idamına ve 5 kişinin müebbet hapsine, aralarında Port Said Emniyet Müdürü'nün de bulunduğu 10 kişinin 15'er yıl, 6 kişinin 10'ar yıl, 2 kişinin de 5'er yıl mahkumiyetine karar verirken, bir kişiye de 1 yıl hapis cezası kararı verildiğini bildirdi. Mahkeme , olaylara katıldıkları ve sorumlulukları olduğu iddiasıyla yargılanan 28 kişinin de beraatına karar verdi.

Güvenlik nedeniyle Kahire'de bulunan Polis Akademisi'nde görülen davada mahkeme, 21 idam cezasının, mahkumların asılarak gerçekleştirilmesine hükmetti. Güvenlik nedeniyle mahkeme ve çevresinde yaklaşık 3 bin polis ve asker görev yaptı. Eski Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in davası da Polis Akademisi'nde görülmüştü.

ÇATIŞMA ÇIKTI

Mahkeme kararının ardından Port Said'de yüzlerce kişi Şehitler Meydanı'nda toplanarak Süveyş Kanalı'nın kuzey girişine yöneldi. Mahkeme kararını protesto eden göstericiler, Süveyş Kanalı'ndaki deniz trafiğini engelleme tehdidinde bulundu. Olaylar üzerine Süveyş Kanalı İdaresi kanaldan gemi geçişini geçici olarak durdurdu. Mahkemenin kararı İsmailiye kentinde de binlerce kişi tarafından protesto edildi. Bazı göstericiler Süveyş Kanalı binasına yönelirken bazıları da Port Said olayları davası sanıklarının tutulduğu cezaevinin çevresinde toplandı. Çevik kuvvet ekipleri güvenlik amacıyla cezaevinin çatısında konuşlandı. Kararlardan memnun olan El Ahli taraftarları, kulübün Kahire'deki tesislerinde kutlama yaptı. El Ahli taraftarlarının oluşturduğu Ultras grubu üyeleri ise Port Said Ceza Mahkemesi'nin davada yedi emniyet görevlisine beraat kararı vermesinin ardından, Kahire'deki bir polis evini ve Mısır Futbol Federasyonu binasını ateşe verdi. Karara tepki gösteren taraftarlar, Ultras grubu binasının yakınında bulunan bir polis evine baskın düzenleyerek, camlarını kırıp binayı ateşe verdi. Olaylar sırasında ateşe verilen binada kimsenin olmayışı nedeniyle can kaybının yaşanmadığı belirtildi.

Polis evini ateşe verdikten birkaç dakika sonra bölgede bulunan Mısır Futbol Federasyonu binasına saldıran taraftarlar, federasyon binasını da ateşe verdi. Taraftarlardan diğer bir grubun da, 6 Ekim Köprüsü mevkisindeki araçların önünü keserek, trafik akışını durdurduğu ve Tahrir Meydanı'ndaki Enver Sedat metro durağı hatlarını keserek, metro seferlerinin 10 dakika aksamasına neden olduğu kaydedildi. (Ajanslar)