Mısır'da gazeteci Fehmi de serbest bırakılabilir

Mısır'da gazeteci Fehmi de serbest bırakılabilir
Mısır'da gazeteci Fehmi de serbest bırakılabilir
Al Jazeera muhabiri Peter Greste'nin salıverilmesinin ardından, halen Mısır'da tutuklu bulunan iki gazeteciden Kanada ve Mısır vatandaşı olan Muhammed Fehmi'nin de serbest bırakılmasının söz konusu olduğu bildirildi.

RADİKAL - Al Jazeera muhabiri Peter Greste'nin 400 gün tutuklu kaldıktan sonra salıverilmesinin ardından, halen Mısır'da tutuklu bulunan diğer iki gazeteciden Muhammed Fehmi'nin de serbest bırakılması söz konusu. Ailesi, Kanada ve Mısır çifte vatandaşı olan Fehmi'nin, serbest kalabilmek için Mısır pasaportunu geri verdiğini açıkladı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Kanada Dışişleri Bakanı John Baird, Fehmi'nin salıverilmesinin an meselesi olduğunu belirtti, ancak belirli bir zaman vermekten kaçındı. Greste ve Fehmi, Mısır'da Kasım ayında çıkarılan bir yasaya dayanarak sınır dışı talebinde bulunmuşlardı. Bu yasaya göre yabancı ülke vatandaşı olan tutuklu ve hükümlüler, kendi ülkelerinde yargılanmayı veya hapis cezasını orada çekmeyi talep edebiliyor. Talebi kabul edilen Greste pazar günü salıverilmiş ve Mısır'dan sınır dışı edilmişti. Hapisteki diğer gazeteci Bahir Muhammed'in ise, sadece Mısır pasaportuna sahip olduğu için, salıverilmesi zor görünüyor.

'YALAN HABER YAYMAKLA' SUÇLANDILAR

Üç Al Jazeera çalışanı 29 Aralık 2013'te tutuklanmış, ardından "yalan haber yaymak" ve "ulusal güvenliği tehlikeye atmak" suçlamaları ile 7 ila 10 yıl hapis cezalarına çarptırılmıştı.

Al Jazeera muhabiri Peter Greste, serbest bırakılmasının ardından, Al Jazeera kanalına röportaj verdi. Özgür olduğu için "ferahlık duyduğunu" belirten Greste, hapisteki iki arkadaşı Bahir Muhammed ve Muhammed Fehmi içinse "inanılmaz derecede endişelendiğini" söyledi. Mısırlı yetkililer tarafından pazar günü uçağa bindirilen Greste'nin Kıbrıs üzerinden Avustralya'ya gideceği bildirilmişti. Al Jazeera röportajın nerede yapıldığını belirtmedi.

'VEDA ETMENİN STRESİNİ YAŞADIM'

Salıverilmesinin Mısır için "büyük bir adım" olduğunu belirten Greste, arkadaşları için de aynı yolun izleneceğini umduğunu söyledi. Peter Greste, "Eğer ben salıverildiysem, serbest bırakılmak onların da hakkı" dedi.

Pazar günü salıverilmeyi beklemediğini ve haberi duyunca çok karışık duygular hissettiğini belirten Greste "Hissettiğim heyecan ve ferahlığın yanında, hapishanede aile gibi olduğumuz dostlarıma, iş arkadaşlarıma veda etmek zorunda olmanın gerçek stresini yaşadım" diye konuştu.

El Cezire muhabiri serbest bırakıldı