Mısır'da İhvan yöneticilerine operasyon

Mısır'da İhvan yöneticilerine operasyon
Mısır'da İhvan yöneticilerine operasyon
Mısır'daki 5 kentte emniyet güçleri, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) liderlerinin evlerine yönelik baskın düzenlendi.

KAHİRE – Mısır’da Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) liderlerinden eski Kefr eş-Şeyh Valisi Said el-Hüseyni'nin gözaltına alındığı bildirildi.

Mısırlı kaynaklar Hüseyni'nin Kahire'de İhvan liderlerinden Nehad el-Kasım'ın evinde bulunduğu sırada gözaltında alındığını belirtiyor. Hüseyni'nin, Başsavcılık tarafından, 'şiddet olaylarını kışkırtmak' suçlamasıyla hakkında çıkarılan karar gereği yakalandığı belirtildi.

Mısır'da dünden başlayarak bu sabah saatlerine kadar devam eden ve 5 ili kapsayan operasyonlarda 19 kişi gözaltına alındı

Mısır'da medyaya darbe


Güvenlik güçlerinin gece başlayıp erken saatlere kadar El-Feyyum, Port Said, Dimyat, Beni Suveyf ve Kina kentlerinde sürdürdüğü İhvan liderlerine yönelik baskınlarda 19 kişi gözaltına alındı.

Baskınlarda Kahire'nin güneybatısındaki el-Feyyum kentinde İhvan'ın siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisine (HAP) mensup gözaltına alınan 4 kişinin, savcılık talimatıyla tutuklandığı bildirildi.

Ülkenin kuzeydoğusundaki liman kenti Port Said'de İhvan üyesi emniyet müdürü Zeki Fuad, makam aracında, güneydeki Kina kentinde ise İhvan üyesi Mahmud Yusuf evinde gözaltına alındı.

Dimyat kentinde de 2 İhvan lideri gözaltına alındıktan sonra tutuklanarak cezaevine gönderildi. Güney'deki Beni Suveyf'te ise aralarında 2 İhvan liderinin de bulunduğu 11 kişinin sabotaj, hırsızlık ve güvenlik güçlerini öldürmek gibi suçlardan gözaltına alındığı kaydedildi.


DHA - AA