Mısır'da ilk kez bir darbe karşıtı idam edildi

Mısır'da ilk kez bir darbe karşıtı idam edildi
Mısır'da ilk kez bir darbe karşıtı idam edildi
Mısır'da darbe sonrası şiddet olaylarına karıştığı gerekçesiyle bir kişi idam edildi. Ülkede şu ana kadar yüzlerce kişi hakkında idam cezası verildi.

RADİKAL - Mısır 'da Mahmud Ramazan isimli bir mahkum, 3 Temmuz 2013'teki darbenin ardından çıkan şiddet olaylarına karıştığı gerekçesiyle idam edildi. Mısır mahkemeleri, olaylarla ilgili davalarda şu ana kadar yüzlerce kişi hakkında idam cezası verdi. Mısır İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Hani Abdel Latif, yerel saatle 07.00'da asılan Ramazan'ın, söz konusu olaylarla bağlantılı olarak idam edilen ilk kişi olduğunu söyledi.

Hürriyet'te yer alan habere göre, Mısır'ın en büyük ikinci kenti İskenderiye'deki bir mahkeme, Ramazan ve bir başka Muhammed Mursi destekçisini, çıkan sokak çatışmalarında darbe yanlısı gençleri apartmandan aşağı attıkları ve bu gençlerden birinin ölümüne neden oldukları gerekçesiyle 2014'te idam cezasına çarptırmıştı. Reuters'a konuşan güvenlik kaynakları, radikal dinci olarak tanımladıkları Ramazan'ın resmen Müslüman Kardeşler üyesi olmadığını belirtti.

Mısır'da 183 kişiye idam cezası verildi

ULUSLARARASI KAMUOYU TEPKİ GÖSTERİYOR 

Mısır İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Karar tüm yargı aşamalarının tamamlanmasının ardından uygulandı. Yargı kararı kesinleşti ve uygulanması gerekti. Terörist İhvan örgütünün çıkarttığı kargaşalarda İskenderiye'de bir binadan çocukları atma olayına karışan Mahmud Ramazan hakkında verilen idam cezası cezaevinde infaz edildi" denildi.

Mısır'da, Birleşmiş Milletler dahil uluslararası kamuoyunun büyük tepki gösterdiği toplu davalarda, şu ana kadar yüzlerce Mursi yanlısının idamına karar verildi.

FEMEN Mısır'daki idam mahkumları için soyundu

Sisi: Ben varken Müslüman Kardeşler olmayacak