Mısır'da işler karıştı

Mısır'da işler karıştı
Mısır'da işler karıştı

Kararın ardından güvenlik güçleri sıklıkla gösterilerin odağı haline gelen mahkeme binasının çevresinde önlem aldı.

Hüsnü Mübarek'in devrildiği 2011'den beri gerilimlerin bitmediği Mısır'da Anayasa Mahkemesi kritik bir kararla Şura Meclisi, Anayasa Komisyonu ve Olağanüstü Hal Yasası'nı yasadışı ilan etti.

Mısır’da Anayasa Mahkemesi, İslamcıların çoğunlukta olduğu Şura Meclisi (Senato) ile anayasayı yazmakla görevli komisyonu ve Olağanüstü Hal Yasası’nı yasadışı ilan etti. Mahkeme , Şura Meclisi’nin feshine gerekçe olarak bağımsız üyelerin seçimiyle ilgili düzenlemenin anayasaya aykırı olmasını gösterdi. Mahkemenin aldığı karar doğrultusunda Şura Meclisi feshedilmiş oldu. Ancak mahkeme kararın uygulanmasını yeni meclis seçimlerinden sonrasına bıraktı. Seçim için öngörülmüş bir tarih olmasa da ekimde sandığa gidilmesi bekleniyor. Mahkeme geçen haziranda meclisin alt kanadının feshine karar verince yasama yetkisi anayasa komisyonu tarafından Şura Meclisi’ne verilmişti. Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada Şura Meclisi’nin seçime kadar yasama yetkisini kullanmaya devam edeceğini açıkladı. Müslüman Kardeşler’e bağlı Özgürlük ve Adalet Partisi, Şura Meclisi’ndeki koltukların yüzde 42’sini almış, diğer İslamcı partilerle birlikte çoğunluğu ele geçirmişti.

Tartışmalar alevlenebilir
Mahkeme 100 üyeli anayasa komisyonunun da yasadışı olduğuna hükmetti ama bu kararın halk oylamasıyla kabul edilen anayasanın meşruiyetini kaldırmadığını kaydetti. Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi tarafından atanan komitenin hazırladığı yeni anayasa, aralıkta referandumda kabul edilmişti. Mahkeme ayrıca Mursi’ye geniş yetkiler tanıyan Olağanüstü Hal Yasası’nı da iptal etti. Mursi bu yasa sayesinde anayasa referandumunu gerçekleştirmişti. Güvenlik güçleri, Anayasa Mahkemesi önünde geniş güvenlik önlemleri alırken son kararların Mursi yanlıları ve karşıtları arasındaki tartışmaları yeniden alevlendirmesinden endişe ediliyor.