Mısır'da kim kazandı?

Mısır'da kim kazandı?
Mısır'da kim kazandı?

Seçim konusundaki belirsizlik sürerken, insanlar tekrar Tahrir Meydanı'nda toplandı. Fotoğraf: REUTERS

Mısır'da her iki aday da devlet başkanlığı seçiminin ikinci turunu kazandığını iddia ediyor. Devlet televizyonu, sonuçlarının açıklanmasının ertelendiğini açıkladı.

Mısır 'da Hüsnü Mübarek'in 30 yıllık yönetimi ardından yapılan seçimlerin ikinci turunda yaşanan belirsizlik sürüyor., Müslüman Kardeşler'in Hürriyet ve Adalet Partisi'nin adayı Muhammed Mursi ile, eski rejimin son Başbakanı Ahmet Şefik 16-17 Haziran tarihlerinde gerçekleşen ikinci turu kazandığını iddia ediyor. Seçimi kimin kazandığı ise belli değil. Mısır basını, gayrı resmi sonuçlara göre Mursi'nin seçimleri kazandığını duyururken, ofisinden yapılan açıklamada seçimi Ahmet Şefik'in kazandığı iddia edilmişti.

Daha önce kesin sonuçların Perşembe günü açıklanacağı duyurulmuştu. Ancak Yüksek Seçim Komisyonu, adaylar tarafından yapılan şikayetlerin incelenmesi için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu duyurdu. Yüksek Seçim Komisyonu sonuçlar için yeni bir tarih açıklamazken, seçimlerle ilgili komisyona 400'e yakın şikayette bulunulduğu belirtiliyor.

Müslüman Kardeşler'in sözcülerinden Nader Omran BBC'ye yaptığı açıklamada, seçim sonuçlarının açıklanmasının ertelenmemesi gerektiğini söyledi.

Bu arada Mısır'ın devrik lideri Hüsnü Mübarek'in sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu belirtiliyor. Mübarek dün kaldığı hapishaneden bir askeri hastaneye kaldırılmıştı.

BBC'nin başkent Kahire'de bulunan muhabiri Lyse Doucet, Mısır'ın politik ve yapısal olarak bir belirsizlik içinde göründüğünü bildiriyor.

Seçim sonuçlarından sonra Müslüman Kardeşler yandaşları, Askeri Konsey'e 'iktidarı seçilmişlere bırak' çağrısı yapmak için Tahrir Meydanı'nda gösterilere başlamıştı. Gösteriler devam ediyor. (BBC Türkçe)