Mısır'da 'manevi suikast'

Mısır'da 'manevi suikast'
Mısır'da 'manevi suikast'
Mısır Anayasa Mahkemesi, mahkeme binası önünde meydana gelen gösteriler üzerine bugünü, "Yargı tarihinin kara günü", olayları da " manevi bir suikast" olarak niteledi.

Anayasa Mahkemesi olaylara ilişkin yayımladığı yazılı açıklamada, “ Bugün Mısır yargısının kara günü. Hakimlerin görevlerini icra etmesine izin verilmiyor. Halk onların aleyhinde kışkırtılıyor” ifadelerine yer verdi.

Açıklamada, “Can güvenliğimiz olmadığı gerekçesiyle görev alanımıza giremedik. Yapılan tüm bu eylemler, acı veren manevi bir suikasttır. Yargı bu kötü muameleyi hak edecek hiç bir şey yapmamıştır. Düzenlenen gösterilerle gerçekler çarptırılmaya çalışılıyor” denildi.

“Yüce Mısır halkına, bu şartlar altında mukaddes görevimizi yapamayacağımızı söylemekten başka seçeneğimiz kalmadı” şeklinde devam eden açıklamada, “Şartlar düzelinceye kadar, davanın askıya alındığı” kaydedildi.

Öte yandan İçişleri Bakanlığı'ndan bugün yapılan açıklamada, Anayasa Mahkemesi binasının giriş ve çıkışlarının, Mısır güvenlik güçlerinin kontrolü altında olduğu ifade edildi. (aa)