Mısır'da 'meydana çıkmadan' darbe karşıtı gösteri

Mısır'da 'meydana çıkmadan' darbe karşıtı gösteri
Mısır'da 'meydana çıkmadan' darbe karşıtı gösteri
Mısır'da darbe karşıtları, cuma namazının ardından ülke genelinde gösteriler düzenledi. Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak Hareketi, göstericilere, 'daha fazla kan akmaması için meydanlardan uzak durmaları' çağrısında bulunmuştu.

KAHİRE – Mısır’da seçimle başına gelen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin askeri darbeyle görevden uzaklaştırılmasına karşı çıkan göstericiler, Cuma namazı sonrasında ülke genelinde darbe karşıtı protesto gösterileri düzenledi.

Ülke genelinde ve başta başkent Kahire olmak üzere Mısır'ın 26 kenti ile 30'dan fazla ilçesinde darbe karşıtı gösterileri düzenlendi.

Cuma namazının ardından Kahire caddelerinde yürümeye başlayan göstericiler, "Rabia işareti" yaparak, askeri darbenin son bulmasını isteyen ve demokratik taleplerini dile getiren pankartlar açtı.

Kahire'nin batısında yer alan Giza kentinde de cuma namazından çıkan göstericiler, sloganlar ve pankartlar eşliğinde yürüdü.

Ülkenin ikinci büyük kenti İskenderiye kentinde, sahil yolu üzerinde toplanan göstericiler, taraftar gruplarının yönettiği darbe karşıtı tezahüratlar eşliğinde yürüyüş yaptı.

Öte yandan, İsmailiye, Beni Süveyf, Kalyubiyye, Munufiyye, Beni Süveyf, Dimyat, Buheyra kentlerinde darbe karşıtı gösteriler düzenlendi.

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak Hareketi, göstericilere daha fazla kan akmaması için Tahrir ve diğer meydanlardan uzak durmaları çağrısında bulunmuştu.

İttifak Hareketi açıklamasında, özellikle darbe yönetiminin, kanun, örf ve halkın benimsediği değerlere saygı duymadığını ve bunları göz önüne almadan kan dökmeye devam ettiğini vurgulayarak, "Bu cuma kan akmaması için gösteri meydanlarından uzak durun. Tahrir, Nahda ve Rabia meydanlarında gösteri hakkımızı gelecek günler için saklı tutuyoruz" denildi.

Öte yandan, Mısır güvenlik güçlerinin Tahrir Meydanı ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı çevresinde, Kahire'nin önemli meydan ve caddelerinde yoğun güvenlik önlemleri aldığı gözlendi.


AA