Mısır'da Mursi geri adım attı

Mısır'da Mursi geri adım attı
Mısır'da Mursi geri adım attı
Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, 22 Kasım'da yürürlüğe giren ve yetkilerini artıran kararnameyi iptal etti.

KAHİRE - Mısır Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda anayasa komisyonu üyelerinin katıldığı ’Diyalog’ toplantısı sonrası eski cumhurbaşkanı adaylarından Selim Avva, düzenlediği basın toplantısında, 22 Kasım’da yürürlüğe giren ve Mursi’nin yetkilerini artıran kararnamenin iptal edildiğini açıkladı.

Basın toplantısında laik, liberal, sol, hristiyan ve islami kesimlerden temsilciler hazır bulundu. Anayasayı oluşturmak için 100 kişilik bir komisyon oluşturulması kararlaştırıldı.

YAŞANAN OLAYLARDA 7 KİŞİ ÖLMÜŞ, 750 KİŞİ YARALANMIŞTI
Mursi’nin yetkilerini artıran kararnameyi geri alması Mısır’da ortamı rahatlattı. Protestoların yapıldığı Tahrir ve sarayın çevresindeki muhalifler Cumhurbaşkanı Mursi’nin aldığı kararı olumlu karşıladı.

Mursi, önceki gün yaptığı televizyon konuşması muhalifleri ikna edememişti. Cumhurbaşkanı Mursi’nin, yetkilerini artıran kararname Mısır genelinde tepkiye neden olmuştu. Düzenlenen protesto gösterilerinde 7 kişi hayatını kaybetmiş, 750 kişi de yaralanmıştı.

2 gün önce muhalifler cumhurbaşkanlığı sarayı önünde kurulan barikatları yıkmış, bazı bölgelerde de Hürriyet ve Adalet Partisi merkezleri basılmıştı.

DHA - Metin TURAN