Mısır'da Nur Partisi yargıya gidiyor

Mısır'da Nur Partisi yargıya gidiyor
Mısır'da Nur Partisi yargıya gidiyor
Mısır'da Nur Partisi, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin danışmanı Halid Alemeddin'in görevine son vermesi sebebiyle, cumhurbaşkanlığı aleyhine Başsavcılığa şikayet dilekçesi sunacağını açıkladı.

KAHİRE - Nur Partisi Genel Başkanı Yunus Mahyun, Şura Meclisi'nde yaptığı basın açıklamasında, Cumhurbaşkanlığının 'kapalı' olarak nitelediği karar mekanizmasını eleştirerek, Alemeddin'in azledilmesi sebebiyle Başsavcılığa şikayet dilekçesi vereceklerini belirtti.

Mahyun, “Ülkenin içinde bulunduğu kriz, yaşananların devlet yönetiminde izlenen yolun doğru olmadığını ortaya koydu. Cumhurbaşkanlığı kurumunun delilsiz bir şekilde halkın yönelimlerimden yüz çevirmesi abestir” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Hukuk Müsteşarı Fuad Cadallah ile Devlet Denetleme Kurulu'na gittiğini söyleyen Mahyun, Alemeddin'e yönelik suçlamalar konusunda hiç bir kanıt bulamadıklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Mursi, danışmanı Halid Alemeddin'i Pazar günü görevden almış, azil kararının açıklanan cumhurbaşkanlığı denetim raporu uyarınca alındığı kaydedilmişti. Raporda Alemeddin'in “görevini şahsi menfaatleri doğrultusunda kullandığı” iddia edilmişti.

Dün yapılan açıklamada ise, “Elimizde, Cumhurbaşkanlığı kurumlarının prestijini korumak için Alameddin'in görevine devam etmesinin uygun olmadığına ilişkin bilgiler yer alıyor. Cumhurbaşkanlığı kurumu, tüm partilere ve Mısır'daki siyasi hayata katkılarına saygı duymaktadır. Bunların başında aktif siyasi katılımıyla Nur Partisi de gelmektedir” ifadelerine yer verilmişti.

Selefi eğilimli Nur Partisi'nin liderlerinden Alemeddin ise azledilme kararının ardından düzenlediği basın toplantısında kendisini ifşa etmekle suçladığı Cumhurbaşkanı Mursi'ye “Allah seni affetsin başkanım. Bugün özür dilemeden işine geliyorsun. Bilesinki ben sadece Allah için çalışıyordum” demişti.

Nur Partisi liderlerinden Halid Alemeddin, aynı zamanda İskenderiye Üniversitesi Fen Fakültesi Deniz Bilimleri bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapıyor. (aa)