Mısır'da olağanüstü hal uzatıldı

Mısır'da olağanüstü hal uzatıldı
Mısır'da olağanüstü hal uzatıldı
Mısır'da kanlı darbenin ardından ilan edilen olağanüstü hal iki ay süreyle uzatıldı.

KAHİRE - Mısır'da Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) liderlerinden eski Planlama ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Amr Derrac, Mısır'da olağanüstü halin uzatılmasının beklenen bir gelişme olduğunu belirterek, kararı askeri darbenin gölgesindeki Mısır'ın yaşadığı sıra dışı durumun yansıması olarak değerlendirdi.

AA muhabirine konuşan Derrac, askeri darbe yönetimlerinin, ülkeyi yönetmek için bu tür sıra dışı uygulamalara gitmesinin doğal olduğunu vurgulayarak, "Elbette bu tür kararlar, demokratik hükümetin özelliklerinden biri değildir" dedi.

Derrac, mevcut durumda olağanüstü halin uzatılmasının beklendiğine işaret ederek, "Olağanüstü halin uzatılması birşey ifade etmiyor. Mevcut hükümet , daha olağanüstü hale karar verirken uzatılması fikrini tartışıyordu" diye konuştu.

Konuşmasında Avrupa Parlamentosu'nun, Mısır'daki olağanüstü halin sona ermesi ve siyasi tutukluların serbest bırakılması için sarf ettiği çabaya değinen Derrac, sözlerine şöyle devam etti:

"Çalışmaları teşekküre layık olsa da Batı'ya dayanmamız mümkün değil. Mısır'daki krizde temel görev yine Mısır'ın kendisine düşüyor. Ancak Mısırlılar bu krizi çözüme kavuşturabilir."

UZATMA İRONİK

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak Hareketi liderlerinden ve Yeni Emek Partisi Başkanı Mecdi Ahmed Hüseyin ise olağanüstü halin uzatılmasını ironik bulduğunu ifade etti.

Hüseyin, "Olağanüstü halin uzatılması, darbecilerin durumu kontrolleri altına alamadıklarının göstergesidir. Olağanüstü hal kararı, sadece acil ve kontrolün sağlanamadığı durumlarda alınır" diye konuştu. 

Hüseyin, sivil isyan olarak nitelendirdiği devrimlerin olağanüstü hale meydan okuduğuna dikkati çekerek, "Devrim, bırakın olağanüstü hali mevcut yasalara bir başkaldırıdır. Mısır'daki mevcut yönetim kanun dışı ve bu merciden çıkan kararlar ise geçersizdir. Mısır halkı 25 Ocak 2011'deki devrimden bu yana olağanüstü hallere aldırış etmiyor" ifadelerini kullandı. 

Mısır'ın geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, akşam saatlerinde, 3 Temmuz'da ordunun yönetime el koymasının ardından 14 Ağustos'ta bir aylığına ilan edilen olağanüstü halin 2 ay uzatılmasına karar verdi.