Mısır'da ordu Mursi yanlılarına ateş açtı

Mısır'da ordu Mursi yanlılarına ateş açtı
Mısır'da ordu Mursi yanlılarına ateş açtı
Kahire'deki Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde Muhammed Mursi'ye destek veren göstericilere açılan ateşte 42 kişinin öldüğü, 300'ün üzerinde kişinin yaralandığı açıklandı.

KAHİRE - Kahire'deki Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde Muhammed Mursi'ye destek veren göstericilere açılan ateşte son ölü sayısı 42 olarak bildirildi.

Mısır devlet televizyonu 42 kişinin hayatını kaybettiğini bildirirken, Müslüman Kardeşler Sözcüsü Gehad el Haddad olayda Mursi yanlısı 37 kişinin öldüğünü belirtti. Mısır Sağlık Bakanlığı ise olayda hayatını kaybedenlerin sayısını 35 olarak açıkladı. Çatışmalarda 300'den fazla kişinin de yaralandığı belirtildi.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) yöneticilerinden Muhammed el-Baltaci, "Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde sabah namazı kılındığı esnada güvenlik güçleri önce göz yaşartıcı bomba attı hemen sonrasında ise göstericilere ateş açıldı" dedi.


AYAKLANMA ÇAĞRISI 


Müslüman Kardeşler, Kahire'deki Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde Mursi destekçilerine düzenlenen saldırı üzerine ayaklanma çağrısı yaptı ve Mısır'ın yeni bir Suriye olmaması için uluslar arası müdahale gerekebileceğini bildirdi.

Müslüman Kardeşler'in politik kanadı 'Özgürlük ve Adalet Partisi', "Büyük Mısır halkından devrimini tanklarla çalmaya çalışanlara karşı ayaklanma yapmaları" çağrısında bulundu. Özgürlük ve Adalet Partisi ayrıca "Tüm dünyaya da, uluslar arası kamuoyunun ve tüm dünyadaki özgür insanların Mısır'ın yeni bir Suriye olmaması için bu katliamlara müdahale etmesi gerektiği" çağrısında bulunuldu. DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA


Türkiye Dışişleri Bakanlığı, saldırı ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, "İnsanların toplu olarak hedef alındığı bu saldırı, Mısır'da son derece vahim gelişmelere yol açabilecek bir olay olarak görülmektedir. Saldırı, ifade özgürlüğü ve barışçıl gösteri hürriyeti gibi temel evrensel değerlerin çiğnenmesinin yanısıra, şiddeti körükleyecek bir provokasyon niteliği de taşımaktadır. Uluslararası toplumu demokrasiden yana taraf olmaya ve Mısır halkının demokrasi mücadelesine destek olmaya davet ediyoruz" denildi.


DAVUTOĞLU : MISIR'DA SABAH NAMAZINDA YAŞANAN KATLİAMI ŞİDDETLE KINIYORUM 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, Mısır'da saldırı ile ilgili olarak Twitter hesabında açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, "Mısır'da sabah namazında yaşanan katliamı, savunageldiğimiz temel insanlık değerleri adına şiddetle kınıyorum

Davutoğlu'nun Twitter hesabında yaptığı açıklama şöyle;

"Mısır'da sabah namazında yaşanan katliamı, savunageldiğimiz temel insanlık değerleri adına şiddetle kınıyorum. Provokasyonlara rağmen Mısırlı kardeşlerimizin bundan sonra da vakar içinde demokrasiye ve özgür iradelerine sahip çıkmalarını bekliyoruz. Mısır halkının iradesine saygılı bir siyasi normalleşme sürecinin başlaması gerekmektedir. Kardeş Mısır halkına taziyelerimi iletiyorum. Mısır, Ortadoğu 'da yükselen demokrasi talebinin umududur ve Türkiye her zaman Mısır halkıyla dayanışma içinde olacaktır."

SELEFİ EL NUR PARTİSİ: YENİ HÜKÜMET ÇALIŞMALARINDA YOKUZ 


Fransız Haber Ajansı (AFP), Mısır'ın Selefi El Nur Partisi'nden bugün yapılan açıklamada Mursi'nin tekrar göreve getirilmesini isteyen Mursi destekçilerinin öldürülmesi sebebiyle yeni hükümet oluşturma çalışmalarında yer almayacaklarını belirttiklerini yazdı.

Haberde, Al Nur sözcüsü Nadder Bakkar'ın twitter hesabından "Cumhuriyet muhafızlarının karargahı önünde gerçekleştirilen katliam sebebiyle yeni hükümet için yapınla bütün pazarlıklardan acilen çekilmeye karar verdik" dediği belirtildi.

Askeri darbe ile görevinden uzaklaştırılan Mursi'ye destek için Adeviyye Meydanı'nda toplanan göstericiler, dün akşam saatlerinde Mursi'nin gözetim altında tutulduğu öne sürülen Cumhuriyet Muhafızları Karargahı'na yürüme kararı almıştı. (ajanslar)