Mısır'da polislere pusu: 24 ölü

Mısır'da polislere pusu: 24 ölü
Mısır'da polislere pusu: 24 ölü
Kahire'de cezaevine nakil sırasında 'firara yeltendikleri' iddia edilen 36 İhvan üyesinin öldürülmesinin ardından dün Sina'da polis hedefteydi. Silahlı kişiler, araçlarının önünü kestikleri 24 polisi öldürdü.

Mısır’da önceki gün başkent Kahire yakınındaki Ebu Zabel Hapishanesi’ne nakilleri sırasında ‘kaçmaya çalıştıkları’ öne sürülen en az 36 ‘İslamcı tutuklunun’ ölmesinin ardından şiddet iyiden iyiye yükselişe geçti. Çarşambadan bu yana en az 830 kişinin hayatını kaybettiği ülkede dün de Sina Yarımadası’nda 24 polis öldürüldü. 

Polisler sivil giyimliydi

Güvenlik görevlileri, iki otobüsle yolculuk eden polislerin Gazze sınırındaki Refah kenti yakınında silahlı kişilerin saldırısına uğradıklarını söyledi. Devlet televizyonu, araçların yolunu kesen silahlı dört kişinin, sivil giyimli polisleri otobüslerden indirip öldürdüğünü duyurdu. Ancak otobüslere roketatarla saldırıldığı da iddia edildi. A.A., emniyet ve sağlık kaynaklarına dayandırdığı haberde, Refah’taki uluslararası karayolunun Ebu Tavile mevkiinde, 2 polis otobüsüne kimliği belirlenemeyen kişilerce RPG tipi roketatarla saldırıldığını ve 24 polisin öldüğünü duyurdu.
Seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin devrildiği 3 Tem-muz’dan beri şiddetin arttığı Sina’daki olayın, Ağustos 2012’de Refah’ta 16 Mısır askerinin öldürülmesinden sonra güvenlik güçlerinin en çok kayıp verdiği saldırı olduğu belirtildi. Sorumluluğu üstlenen olmasa da, Sina’da Selefiler ve kaçakçıların aktif durumda olduğu biliniyor. Bu gruplar, 2011’de Mübarek’in devrilmesinden beri asker ve polise saldırıları arttırmıştı. 

‘Bu cinayetin sorumlusu Sisi’

Öte yandan 36 Müslüman Kardeşler üyesi hapishaneye nakledilirken öldürülmesine ilişkin ‘muamma’ da sürüyor. Müslüman Kardeşler, ‘soğukkanlı bir cinayet’ olarak nitelediği olaydan, darbenin mimarı olan Savunma Bakanı Abdulfettah El Sisi ve İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim’i sorumlu tuttu. Uluslararası soruşturma talep eden İhvan’ın açıklamasında, “Bu cinayetler, darbeye karşı çıkan siyasi tutukluların maruz kaldığı kötü muameleyi teyit ediyor” denildi. Hürriyet ve Adalet Partisi üyesi Muhtar Aşri de, ‘yetkililerin darbe karşıtlarını tasfiye etmeye çalıştığını’ öne sürdü. İçişleri Bakanlığı önceki gün çelişkili açıklamalar yapmıştı. Önce 612 mahkûmun nakli sırasında konvoyun silahlı saldırıya uğradığı ve bir subayın rehin alındığı duyuruldu. Sonra ise mahkûmların kaçarken bir polisi rehin alması üzerine göz yaşartıcı gazla müdahale edildiği ve 36 kişinin boğularak öldüğü açıklandı. Bir adli kaynak, ‘mahkûmların sıkışık bir polis aracı içinde havasızlıktan boğularak öldüğünü’ iddia etti.

İhvan’a gözaltılara devam

Bu arada İhvan’a yönelik gözaltılar da sürüyor. Ev baskınları düzenleyen güvenlik güçleri Süveyş, İskenderiye ve Feyyum’da toplam 13, Luksor’da 15 İhvan yöneticisini gözaltına aldı.