Mısır'da sanatçı ve şarkıcılara dekolte yasağı

Mısır'da sanatçı ve şarkıcılara dekolte yasağı
Mısır'da sanatçı ve şarkıcılara dekolte yasağı
Mısır'da kadın şarkıcı ve sanatçılara dekolte giyme yasağı getirildi. Gerekçe: Seviyesiz şarkıları engellemek ve çıplaklık kültürünün yaygınlaşmasını önlemek...

RADİKAL - Mısır Musiki Sanatları Sendikası, kadın şarkıcı ve sanatçıların dekolte giymelerinin yasaklandığını duyurdu. Sendikadan yapılan açıklamada, şarkıcıların sahne ve kliplerde toplumun kültürüne uygun giyinmeleri gerektiği belirtildi. Sendika üyesi Mısırlı sanatçılar veya çalışma izni ile Mısır'da faaliyet gösteren yabancı sanatçıların karara uyması gerektiği, aksi takdirde Mısırlı sanatçılar hakkında soruşturma başlatılacağı, yabancıların ise sınır dışı edileceği duyuruldu.

Karara göre kıyafetin yanı sıra, sanatçıların söz ve açıklamalarının da denetime tabi tutulacağı bildirildi. Toplum ahlakına aykırı söz ve cinsel imalar da aynı kapsamda değerlendirilecek.

AMAÇ ÇIPLAKLIK KÜLTÜRÜNÜ ÖNLEMEK

Bir televizyon kanalına telefonla bağlanan Sendika Başkanı Hani Şakir ise, "Kararın hedefinin daha kaliteli bir sanat ortamı oluşturmak, seviyesiz şarkıları engellemek ve çıplaklık kültürünün yaygınlaşmasını önlemek" olduğunu dile getirdi. Şakir, "Devletin bu alanı da kontrol etmesi gerekmektedir. Halkın şarkılarına ve folklora müdahale söz konusu değil" ifadelerini kullandı. (aa)