Mısır'da seçimin galibi Muhammed Mursi

Mısır'da seçimin galibi Muhammed Mursi
Mısır'da seçimin galibi Muhammed Mursi
Mısır'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunu resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 52.5 oranında oy alan Hürriyet ve Adalet Partisi'nin (HAP) adayı Muhammed Mursi kazandı

KAHİRE - Sonuçların Mısır dışında yapılan oyları da kapsadığı, şimdiye kadar kayıtlı 50 milyon 994 bin 70 seçmenin, 25 milyon 816 bin 401'inin geçerli oy kullandığı kaydedildi.

Seçimin birinci turunda kayıtlı seçmenlerden yüzde 50,6'sı oy kullanırken, şu ana kadar açılan sandıklara göre ikinci turda seçime katılım oranı yüzde 46,42 oldu. Seçimin resmi sonuçlarının önümüzdeki perşembe günü açıklanması bekleniyor. HAP, bu sabah Mursi'nin seçimi kazandığını ilan etmiş, Şefik'in seçim bürosu ise resmi sonuçların açıklanmasının beklenmesi gerektiğini söylemişti.

MURSİ’YE DESTEK VERENLER TAHRİR’DE KUTLAMALAR YAPIYOR
Resmi açıklama öncesi sandıklardan çıkan zaferi kutlayan Mursi destekçileri Tahrir’e akın etti. Ülkenin bir çok bölgesinden Tahrir’e gelen binden fazla kişi burada Mursi lehine sloganlar attı, oyunlar oynadı. Vatandaşlar Yüksek Askeri Konsey ve Ahmet Şefik aleyhine de sloganlar attı. Gösteriler 40 derece sıcakta devam etti.(aa)