Mısır'da sıcak saatler

Mısır'da sıcak saatler
Mısır'da sıcak saatler
Mısır'da gösteriye hazırlanan darbe karşıtları, Tahrir Meydanı'na ulaşamadan polis tarafından engellendi. Polis göstericilere müdahalesiyle Mısır yine kanlı bir gün yaşadı. Çatışmalarda son olarak açıklanan ölü sayısı 34 olurken, 300'ü aşkın gözaltı ve çok sayıda yaralı olduğu da gelen bilgiler arasında.

 

22:22
06.10.2013
ÖLÜ SAYISI 34'E YÜKSELDİ
Mısır Sağlık Bakanlığı yetkilileri, ülke genelindeki gösterilerde ölü sayısının 34'e, yaralı sayısının ise 209'a yükseldiğini açıkladı. Mısır Sağlık Bakanlığı'na bağlı Yoğun Bakım ve Acil Durum İdaresi Başkanı Halid el-Hatib'in Mısır resmi haber ajansı MENA'da yayınlanan açıklamasında, olayda ölen ve yaralanlar hakkında bilgi verdi. Hatip, gösterilerde 15'i Kahire'de, 15'i Giza ve çevre semtlerde, 3'ü Beni Suveyf, 1'i El-Minye'de olmak üzere 34 kişinin hayatını kaybettiği. 209 kişinin yaralandığını kaydetti.

 

21:58
06.10.2013
GÖZALTI SAYISI 300'E YAKLAŞTI
Mısır İçişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Şefik, ülke genelindeki gösterilerde "arbede çıkardıkları ve yağma eylemlerinde bulundukları" gerekçesiyle 300 kişinin gözaltına alındığını belirtti.
 
Şefik, bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, "Ülke genelindeki gösterilerde 300 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında 6 Ekim kutlamalarına gölge düşürmek için Tahrir Meydanı'na girmeye çalışanlar da bulunuyor" ifadesini kullandı.

 

21:20
06.10.2013
ÖLÜ SAYISI ARTIYOR
Mısır Sağlık Bakanlığı, güvenlik güçleriyle darbe karşıtları arasında çıkan çatışmalarda, ölü sayısının 28'e yaralı sayısının 94'e yükseldiğini bildirdi.

 

21:08
06.10.2013
HALK KARAR VERECEK
Mısır'da "Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak" Hareketi liderlerinden Mecdi Salim, gösterilerin Mısır halkı tarafından yönlendirildiğini söyledi.
 
Salim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Gösterilere devam edilip edilmeyeceğine hareket değil halk karar verecek. Mısırlılar, polisle yaşanan çatışmalara rağmen Kahire ve diğer illerde gerçek bir devrime imza atıyorlar" ifadesini kullandı. Sokağa çıkan halkın kurşunlara ve gaz bombalarına maruz kalma ihtimalini hesaba kattığını belirten Salim, Mısırlıların bu bedeli ödemeye hazır olduğuna ve 6 Ekim zaferini kutlamak için Tahrir Meydanı'na girmeye kararlı olduğuna işaret etti.
 
Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) sözcüsü Hamza Zube ise gösterilere devam kararını halkın vereceğini ifade ederek, "Halkın bu kadar büyük bir kalabalıkla meydanlara inmesi ve Tahrir Meydanı'na ulaşmakta ısrar etmesi darbecileri çıkmaza sokuyor. Bugün göstericilere müdahale edilmesi, onların tüfeklerinden başka kullanacak bir şeylerinin olmadığının kanıtıdır" değerlendirmesinde bulundu.

 

20:45
06.10.2013
SAĞLIK BAKANLIĞI: 15 ÖLÜ 83 YARALI
 
Mısır Sağlık Bakanlığı kaynakları, ülke genelindeki gösterilerde 15 kişinin öldüğünü 83 kişinin yaralandığını açıkladı. Bakanlık kaynakları, ülke genelindeki gösterilerde, 15 kişinin hayatını kaybettiğini, 83 kişinin yaralandığını belirtti. Ölüm ve yaralama olaylarının hangi kentlerde ve nasıl meydana geldiğine ilişkin ayrıntılı bilgi verilmedi. Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) internet sitesinde yapılan açıklamada ise gösterilerde 18 kişinin öldüğü 100'lerce kişinin yaralandığı ifade edilmişti.

 

20:50
06.10.2013
134 KİŞİ GÖZALTINDA
Mısır'ın çeşitli kentlerinde "Kahire Devrimin Başkenti" adı altında düzenlenen darbe karşıtı gösterilerde 134 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.
 
Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, güvenlik güçleri, Kahire'deki Kasr el-Ayni Caddesi'nden Tahrir Meydanı'na doğru yürüyen eylemcilerden 40 kişiyi ve başkentin doğusunda yer alan Dokki'de toplanan göstericilerden 20 kişiyi gözaltına aldı. İskenderiye'nin El-Avayid bölgesinde de darbe karşıtları ve yanlıları arasında çıkan arbedenin ardından 40 darbe karşıtı gösterici güvenlik güçlerince yakalandı.
 
El-Kalyubiye ilinin Şubra el-Hayme kentinde 6, Asyut ilinde 3'ü kadın 10 kişi, Suhac'ta 8, Asvan'da ise 10 öğrencinin darbe karşıtı gösterilere katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alındı.(AA)

 

18:52
06.10.2013
GAZETECİLER YARALANDI
Mısır'da 6 Ekim gösterileri -Darbe karşıtı gösterileri takip eden AA foto muhabiri Şami ve kameraman Seyyid yaralandı KAHİRE (AA) - Mısır'da darbe karşıtı gösterileri takip eden Anadolu Ajansı (AA) kameramanı Ahmed es-Seyyid ve foto muhabiri Muhammed Eş-Şami yaralandı. Başkent Kahire'deki Tahrir Meydanı yakınlarında gösterileri takip eden AA kameramanı Seyyid, güvenlik güçlerince darp edildi. AA foto muhabiri Şami de Kasrul Ayn Caddesi'nde koluna plastik mermi ve gaz bombası kapsülünün isabet etmesi sonucu yaralandı. Hafif yaralanan Seyyid ve Şami'ye ilk müdahale, arkadaşları tarafından yapıldı. Öte yandan Eş-Şuruk gazetesi kameramanı Muhammed Nuhan da Kahire'deki Dokki Mahallesi'nde güvenlik güçleri tarafından atılan merminin ayağına isabet etmesi sonucu yaralandı. Kahire'deki gösterilerde AA kameramanı Ala Emin de dizine biber gazı kapsülünün isabet etmesi sonucu yaralanmıştı.

 

18:59
06.10.2013
ATEŞ AÇILDI
Görgü tanıkları, başkent Kahire'de Tahrir Meydanı'na yürümek üzere Ramses Meydanı'nda toplanan darbe karşıtı göstericilere ateş açıldığını belirtti. Meydandaki müdahalede ölü ve yaralanların olduğu ifade edildi. (aa)

 

19:34
06.10.2013
MÜSLÜMAN KARDEŞLER: ÖLÜ SAYISI 18
Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) ülke genelindeki gösterilerde, 18 kişinin öldüğünü açıkladı. İhvan'ın resmi internet istesinde yapılan açıklamada, "6 Ekim zaferi" dolayısıyla düzenlenen gösterilerde, Tahrir'in yakınlarında bulunan Ramses Meydanı'na ulaşan göstericilere, güvenlik güçlerinin sert müdahalede bulunduğu, "Baltacılar"ın da eylemcilere saldırdığı belirtildi. Bölgedeki müdahalenin devam ettiği dile getirilen açıklamada, şimdiye kadar aralarında 18 yaşındaki bir gencin de yer aldığı 11 kişinin öldüğü, 100'den fazla yaralının bulunduğu ifade edildi. Tahrir Meydanı'nın yakınlarındaki Dokki bölgesindeki müdahalede 3 kişinin öldüğü ve onlarca yaralının bulunduğu aktarılan açıklamada, Minya kentinin Delga bölgesinde devam eden gösterilerde de güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı bombanın yanısıra gerçek mermi de kullanıldığı ve burada da 4 kişinin öldüğü onlarca kişinin yaralandığı belirtildi.

 

16:00
06.10.2013
Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak'ın çağrısıyla, Tahrir Meydanı'nda "Kahire Devrimin Başkenti" adı altında geniş çaplı gösteri için kentin farklı noktalarında toplanan darbe karşıtı gruplar, öğle namazı sonrasında meydana doğru yürüyüşe geçti. Ülkenin bir çok kentinden darbe karşıtı grupların da gösteriye katılmak amacıyla başkent Kahire'ye gelmeye devam ettiği belirtildi.
15.00
06.10.2013
Mısır'da ordunun yönetime müdahalesini destekleyen gruplar da sabah saatlerinden itibaren ülkenin 1973'te İsrail'e karşı kazandığı "6 Ekim Zaferi"nin kutlamak için Tahrir Meydanı'nda toplandı. Zırhlı araçlar ve dedektör köpeklerin de kullanıldığı yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı meydanda toplanan bu gruplara, ordu bandosu da milli marşlarla destek veriyor. Ordu destekçilerinin gösterileri dolayısıyla, meydanın yakınındaki Mısır radyo ve televizyon binası ile Nil Köprüsü'nde, Mısır bayrakları ve "Zaferin 40. yılı dolayısıyla" hazırlanan flamaların asıldığı görüldü. Çevresinde yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Tahrir Meydanı'nda orduya ait helikopterler ve savaş uçakları da gösteri uçuşu yapıyor
17:15
06.10.2013
MÜDAHALE BAŞLADI
Mısır'ın başkenti Kahire'de, güvenlik güçleri Tahrir Meydanı yakınlarında darbe karşıtı gösteri yapan gruba göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Başkentin güneyindeki Maadi ve Eski Mısır bölgesinden yürüyüşe başlayan göstericiler, Tahrir Meydanı'na bir kilometre mesafedeki Kasr'ul Ayni Caddesi'ne ulaştı. Giza'nın El Haram ve Mühendisin bölgesinden yürüyen eylemciler de Kasr'ül Nil Köprüsü ile Tahrir Meydanı'na bağlanan Dokki bölgesine geldi. Tahrir'e yaklaşan her iki noktadaki darbe karşıtı göstericilere, güvenlik güçleri biber gazıyla müdahale etti. Dokki bölgesinde devam eden müdahalede, güvenlik güçleri ve göstericiler arasında kovalamaca yaşandığı görüldü. Çok sayıda darbe karşıtı göstericinin Tahrir Meydanı'na yürümek üzere Ramses Meydanı'nda toplanmaya başladığı, güvenlik güçlerinin ise meydana çıkan yolları kapattığı belirtildi. Öte yandan Kahire metrosunun bazı bölgelerindeki seferlerin "güvenlik gerekçesi"yle durdurulduğu bildirildi
17:29
06.10.2013
AA KEMARAMANI YARALANDI
Kahire'de darbe karşıtı gösterileri takip eden Anadolu Ajansı (AA) Kameranı Ala Emin, yaralandı. Başkent Kahire'deki Tahrir Meydanı çevresindeki gösterileri takip ederken dizine isabet eden biber gazı kapsülüyle yaralanan Emin'e ilk müdahaleyi meslektaşları yaptı. Emin, daha sonra kırık şüphesiyle hastaneye kaldırıldı.