Mısır'da sonuçlar kafaları karıştırdı

Mısır'da sonuçlar kafaları karıştırdı
Mısır'da sonuçlar kafaları karıştırdı

Vefd Partisi merkezine düzenlenen saldırı sonrası muhalifler bina önünde olaya tepki gösterdi.

Mısır’da yasamanın kaynağı olarak şeriata yapılan atıf nedeniyle İslamcılarla sol-liberal cephe arasında çatışmalara yol açan anayasa taslağı önceki gün düzenlenen referandumun ilk ayağında oylanırken, sonuçlara dair taraflardan farklı açıklamalar geldi. Müslüman Kardeşler’in siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisi’nin (HAP) açıkladığı sonuçlara göre, 27 vilayetten 10’unda gerçekleşen oylamada anayasa taslağına halkın yüzde 56.5’i ‘Evet’ derken yüzde 43.5’i ‘Hayır’ oyu kullandı. 26 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu ilk turda katılım yüzde 32’yi geçemedi. HAP kutlama mesajında oylamanın şeffaf geçtiğini belirtip bütün kışkırtmalara rağmen halkın siyasi ve anayasal istikrarın sağlanması yönünde kararlılığını gösterdiğini savundu. 

UKC: Yüzde 66 ‘Hayır’ dedi 

Liberal ve sol muhalefeti bir araya getiren ve referandumda ‘hayır’ çağrısı yapan Ulusal Kurtuluş Cephesi (UKC) ise ilk sonuçlara göre ‘hayır’ oylarının yüzde 66’yı bulduğunu belirtti. UKC, 4 bine yakın şikâyet aldıklarını kaydederek soruşturma açılmasını istedi. UKC’nın üyelerinden Halk Akımı Partisi lideri Hamdin Sabbahi ise 6 vilayette taslağın kabul edildiğini kaydetti. Öte yandan Müslüman Kardeşler başkent Kahire ve Garbiye’de hayır oylarının çoğunlukta olduğunu kabul etti. 17 ildeki ikinci tur 22 Aralık’ta yapılacak.
Yaygın yolsuzluk iddiası
Ülkenin başlıca 7 insan hakları örgütünden temsilciler ise dün düzenledikleri basın açıklamasıyla yaygın yolsuzlık olaylarının referandumun güvenilirliğine gölge düşürdüğünü belirtti. Eski cumhurbaşkanı adaylarından Halid Ali de, Mısır İdari Mahkemesi’ne referandumla ilgili itirazda bulundu.
Arap İnsan Hakları Ağı Başkanı Cemay Eyd ise bazı usulsüzlükler yaşansa da bunların sonucu etkileyecek çapta olmadığını kaydetti.
Önceki gün 4 saat uzatılan oylama sırasında ciddi bir vukuat yaşanmazken sandıklar kapandıktan sonra liberal Vefd Partisi’nin merkezi ve büroları saldırıya uğradı. Merkez binasında partiye ait araçların yakıldığı saldırıdan geçen mayıstaki başkanlık yarışında diskalifiye olan Selefi politikacı Hazım Salah Ebu İsmail’in taraftarları sorumlu tutuldu. Ancak Ebu İsmail suçlamaları reddetti.
Referandum öncesi sokaktaki gerilimi dindirmek için yetkilerini arttıran kararları iptal eden Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, referandumun ertelenmesi yönündeki ikinci kritik talebi ise reddetmişti.(KAHİRE / AP - REUTERS - CEZİRE)