Mısır'da 'tek adam'lık zor!

Mısır'da 'tek adam'lık zor!
Mısır'da 'tek adam'lık zor!
Kahire'de Cumhurbaşkanı Mursi'nin yaptığı ve 'tek adamlığa gidiş' olarak değerlendirilen anayasal düzenlemeleri protesto eden göstericiler yine polisle çatışıyor.

KAHİRE - Mısır 'ın başkenti Kahire'de Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin yaptığı anayasal düzenlemeleri protesto eden göstericiler ile polis arasında çatışmalar yaşanıyor.
Gösteriler, Kahire'deki Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı, Millet Meclisi ve ABD Büyükelçiliği'ne giden sokaklarda yoğunlaşıyor.
Çoğunlukla gençlerin yer aldığı gösterilerde, eylemciler emniyet güçlerine taşlarla saldırırken, emniyet güçleri gaz bombası kullanıyor.
Göstericiler, “Anayasa değişikliği iptal edilene kadar eyleme devam edeceğiz”, “Anayasa Hazırlık Komisyonu'nu feshet ve yeni komisyon oluştur” seklinde sloganlar atıyor.
Özgür Mısırlılar Partisi'ne (ÖMP) mensup bir grup ise “Yargı ve Anayasa Mahkemesinin bağımsızlığını istiyoruz” yazılı pankart taşıdı.
Bu arada, Tahrir Meydanı yakınına bir sahra hastanesi kuruldu. Çok sayıda ambulans eylemlerin gerçekleştiği bölgelere intikal etti.
Öte yandan Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), Kahire'de gerçekleştirmeyi planladıkları, Mursi'nin yaptığı anayasal düzenlemelere destek gösterisini iptal ettiğini duyurmuştu. İskenderiye ve diğer kentlerdeki destek gösterilerine ise devam edileceği açıklandı.
İskenderiye'deki Selefi eğilimli gruplar ise ülkenin genel çıkarlarını korumak ve gerginliğin durulmasını sağlamak amacıyla gösterilere katılmayacaklarını belirtti. (AA)