Mısır'da 'Temerrüd' liderine suikast

Mısır'da 'Temerrüd' liderine suikast
Mısır'da 'Temerrüd' liderine suikast

Temerrüd Hareketi kurucularından Mahmud Bedr (solda), 1 Ağustos'ta Kahire'de Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi ile de görüşmüştü.

Mısır'da askeri darbeye gerekçe gösterilen 30 Haziran gösterilerinin en büyük destekçilerinden 'Temerrüd Hareketi'nin kurucuları arasında yer alan Mahmud Bedr, uğradığı silahlı saldırıdan yara almadan kurtuldu

KAHİRE – Mısır’da askeri darbeye gerekçe gösterilen 30 Haziran gösterilerinin en büyük destekçilerinden Temerrüd (İsyan) Hareketi kurucularından Mahmud Bedr'in, uğradığı silahlı saldırıdan yara almadan kurtulduğu belirtildi.

Hareketin internet sitesinden yapılan açıklamada, Temerrüd'ün kurucularından, resmi sözcü ve ordunun müdahalesinin ardından göreve getirilen geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur'un belirlediği "Anayasa Değişiklik Komitesi" üyesi Bedr'in, başkent Kahire'nin kuzeyindeki Şibin El-Kanatır beldesine seyahati sırasında aracında silahlı saldırıya uğradığı ifade edildi.

Mahmud Bedr'in saldırıdan yara almadan kurtulduğu ve sağlık durumunun iyi olduğu belirtilen açıklamada, "Baltacı" adı verilen bir grup tarafından aracına ateş edilerek yolu kesilen Bedr'in el konulan aracındaki anayasa komitesine ait özel evrak ve bazı şahsi eşyalarının grup tarafından zorla çalındığı kaydedildi.

Öte yandan, Mısır'ın kuzeyinde bulunan Kalyubiye ilindeki güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre yetkililer, içinde anayasa komisyonuna ait özel evrak ile cep telefonu da olan Bedr'in aracını, Şibin El-Kanatır beldesi yakınlarında terk edilmiş olarak buldu.

Bedr'in, olaydan sonra hazırlanan polis raporunda, "zorla hırsızlığa uğradığı"nı ifade ettiği öğrenildi.

Mısır'da geçen nisan ayında Mursi karşıtlarının oluşturduğu Temerrüd Hareketi, erken seçimlerin yapılması isteğiyle açılan imza kampanyasıyla başlamış ve ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevden alınmasıyla son bulan 30 Haziran gösterilerinin organizasyonunda yer almıştı.


ANADOLU AJANSI