Mısır'da tutuklulara biber gazıyla katliam

Mısır'da tutuklulara biber gazıyla katliam
Mısır'da tutuklulara biber gazıyla katliam
Mısır'da Kahire dışındaki bir hapishaneye nakledilirken 'kaçmaya çalıştıkları' öne sürülen, en az 36 tutuklunun öldüğü açıklandı. Tutukluların gösteriler sırasında gözaltına alınan Müslüman Kardeşler üyeleri olduğu öne sürülüyor.

Mısır'da Kahire dışındaki bir hapishaneye nakledilirken ‘kaçmaya çalıştıkları’ öne sürülen, en az 36 tutuklunun öldüğü açıklandı. Tutukluların gösteriler sırasında gözaltına alınan Müslüman Kardeşler üyeleri olduğu öne sürülüyor.

Mısır İçişleri Bakanlığı, olayla ilgili çelişkili açıklamalar yaptı. Bakanlık önce, 612 tutuklunun Kalyubiye'deki Ebu Zebal hapishanesine nakledilmesi sırasında, konvoyun silahlı saldırıya uğradığını ve bir subayın rehin alındığını duyurdu.

Ancak İçişleri Bakanlığı daha sonra tutukluların kaçarken bir polis memurunu rehin almaları üzerine atılan gaz bombalarından boğularak öldüğünü belirtti. Açıklamada polis memurunun ağır yaralı olarak kurtarıldığı kaydedildi.

Müslüman Kardeşler ise, olayı "soğukkanlı bir cinayet" olarak niteledi. Bir adli kaynak, Reuters ajansına tutukluların sıkışık halde bindirildikleri polis aracının içinde havasızlıktan boğularak öldüğünü söyledi.

Associated Press ajansına konuşan bazı yetkililer de bu kişilerin hepsinin Müslüman Kardeşler üyesi olmadığını belirtti.

Bu arada, Avrupa Birliği büyükelçilerinin bugün Brüksel'de Mısır'daki krizi ele almaları bekleniyor.

Ülkede çarşamba gününden bu yana en az 830 kişi hayatını kaybetti.

Mısır’da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Abdülfettah El Sisi, dün devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin taraftarlarını da kast ederek, “Mısır'da herkese yer var” diyerek tansiyonu düşürmeye çalışsa da “Ülkenin ve insanların yıkımı karşısında sessiz kalmayacağız” sözleriyle Müslüman Kardeşler liderlerine gözdağı vermeyi sürdürdü.

Mısır’daki geçici hükümet Müslüman Kardeşler karşısındaki sert tutumunu sürdürmekte kararlı görünürken, Müslüman Kardeşler’in, cuntanın bütün tehdit, tutuklama ve şiddet dalgasına karşın protesto eylemlerine ara verilmeyeceğini duyurması ülkede çatışmalı durumun gelişerek devam edeceği endişesi yaratıyor.


BBC – Deutsche Welle – Radikal.com.tr