Mısır'da yargı da Mursi'ye cephe aldı

Mısır'da yargı da Mursi'ye cephe aldı
Mısır'da yargı da Mursi'ye cephe aldı

Mısır’da geçen perşembe çıkardığı yeni kararnameyle yetkilerini arttıran Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye karşı öfke büyürken yargı da dün meydan okudu. Anayasa Mahkemesi, bağımsızlığıyla ilgili haksız saldırılara maruz kaldığı gerekçesiyle Mursi’yi topa tuttu. Mahkeme Başkanı Mahir el Beheiri “Mahkemeye karşı bir saldırı var. Yanlış bilgiler dolanıyor. Ama yargıçlar için en üzücüsü başkanın anayasa mahkemesini hedef alan bu saldırılara katılması” dedi. Beheiri, Mursi’nin taraflı olduğu ve medyaya bilgi sızdırmakla suçladığı mahkemeyle ilgili iddiaları reddetti. Yargıtay ve temyiz mahkemesi ise dünden itibaren çalışmalarını askıya aldığını duyurdu. Yargıtay Başkan Yardımcısı Abdunnasır Ebu el Vefa üst düzey yetkililerle yaptıkları toplantı sonucu bu kararı aldıklarını söylerken Temyiz Mahkemesi’nden yargıç Haid Abdullah yolsuzluk ve kişisel dava haricinde çalışmalarını durdurduğunu açıkladı. Yeni anayasa taslağının da bugün komisyonda oylamaya sunulacağı duyuruldu.
‘Eski anayasaya dönelim’ 

Mursi’nin danışmanı Eymen es-Sayyad ise krizden çıkış amacıyla eski lider Enver Sedat dönemindeki 1971 anayasasının yeniden 5 yıllığına uygulamaya konulması için referandum önerisinde bulundu. Sayyad “Bazılarının Anayasa Hazırlık Komisyonu’ndan rahatsız olması ve ülkedeki kutuplaşma nedeniyle oluşan krizden çıkabilmek için en uygun çözüm bu” dedi. Böylece kurumların kurulabileceğini ve devrimin hedeflerine ulaşabileceğini savunan Sayyad bu öneriyi Tahrir Meydanı’ndaki gösterileri yöneten Anayasa Partisi ve Mısır Halk Akımı Platformu’na sunduğunu söyledi. 1971’de referandumla kabul edilen anayasa halk isyanının ardından Yüksek Askeri Konsey tarafından 13 Şubat 2011’de kaldırılmıştı.
Süresiz oturma eylemi 

Muhalifler ise Kahire’deki Tahrir Meydanı’nda süresiz oturma eylemi başlattı. Gösteriler dün İskenderiye, İsmailiye, Süveyş, Port Said dahil 27 kentte sürdü. Tahrir’de “Devrim Meydan’a geri döndü, biz geri adım atmayacağız, o (Mursi) atacak’’ sloganı atan gruplar polisle çatıştı. Port Said’de ise Mursi yanlıları ve karşıtlarının çatışması sonucu 74 kişi yaralandı. İskenderiye’de istihbaratçı Albay Ahmed el-Edib, ‘Mursi’ye karşı halkı ayaklandırmak için para dağıttığı’ gerekçesiyle gözaltına alındı. Mursi yımlıları da cumartesi gösteri yapacak. (KAHİRE/ REUTERS-AP-AA)