Mısır'da yeniden karşılıklı restleşme

Mısır'da yeniden karşılıklı restleşme
Mısır'da yeniden karşılıklı restleşme

Güvenlik güçlerinin devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yanlılarına müdahalesi sonucunda cumartesi günü 120 kişinin öldüğü Mısır’da ordu ‘uyarılarını’ sürdürürken, Müslüman Kardeşler geri adım atmıyor. Milli Savunma Konseyi eylemcilere ‘Haklarınızın ötesine geçmeyin’ uyarısı yapıp ‘sert ve kararlı karşılık verileceğini’ açıklarken, İhvan da bugün ‘Darbenin Şehitleri’ sloganıyla 1 milyonluk gösteri çağrısı yapıp emniyet binalarına yürüneceğini duyurdu. Müslüman Kardeşler Sözcüsü Ahmed Arif de, Konsey’in Mursi yanlılarının eylemlerini ‘milli güvenliğin sınırlarını ihlal eden gösteriler’ diye nitelemesine tepki gösterip “Davamız hak. Şiddete teşvik edilmemize rağmen gösterilerimizin barışçıl özelliğini koruyacağız” dedi.
Bu arada dün de başkent Kahire’nin üç ayrı noktasında eylemler düzenlenirken, siyasilere gözaltı furyası da sürdü. Vasat Partisi Genel Başkanı Ebu’l Ela Madi ve yardımcısı İsam Sultan, ‘30 Haziran gösterilerinde Kahire ve Giza’daki olaylarda halkı şiddete teşvik ettikleri suçlamasıyla’ gözaltına alındı. Darbeyi Red ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak liderlerinden Safvet Hicazi olayı kınayıp “Darbeye karşı başlatılan halk devrimi, bu tutuklamalarla engellenemez” dedi.

AB: Kapsayıcı olunmalı

Öte yandan AB Dış Politika Temsilcisi Catherine Ashton da dün başkent Kahire’deydi. Darbeci Genelkurmay Başkanı Abdülfettah Sisi, geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, eski Başbakan Hişam Kandil ve İhvan liderleri ile görüşen Ashton’ın temaslarında ‘tüm siyasi grupları kapsayacak geçiş süreci’ telkininde bulunduğu belirtildi.