Mısır'da zor dönemeç: İç savaş korkusu

Mısır'da zor dönemeç: İç savaş korkusu
Mısır'da zor dönemeç: İç savaş korkusu
Tahrir Meydanı pek çok şeye gebe. İnsanlar sıklıkla uyarıyor, "Dikkat et kendine" diye. Gelecek flu. Muhalif kanatlarda sivil idareye müdahaleyi darbe olarak nitelendirmek istemeseler de şu ya da bu şekilde orduya misyon biçiliyor
Haber: FEHİM TAŞTEKİN / Arşivi

KAHİRE - Mısır’da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye karşı kopan isyanın hararetine daha Kahire’ye inmeden uçakta yakalandım. Bir yanımda Hüsnü Mübarek aşığı Muhammed adlı işadamı, diğer yanımda Mübarek’in adamı olarak görülen Anmet Şefik kazanmasın diye Mursi’ye oy vermiş ama hayalkırıklığına uğramış Fatıma adlı bir öğretmen. Fatıma dindar bir kadın ama ilk turda oyunu Nasırcı Hamdin Sabahi’den yana kullanmış. Muhammed, ülkenin Mübarek döneminden çok daha gittiğini vurguluyor: “Mursi zayıf bir lider. Bütün kararları Müslüman Kardeşler’in lideri Muhammed Bedii veriyor. Mursi onun ağzına bakıyor. Tayyip Erdoğan gibi karizmatik bir lider olamadı. Bu ülkeye Nasır gibi, Sedat gibi, Mübarek gibi güçlü lider lazım. Evet Mübarek’in son 10 yılında sorunlar vardı, çevresi kamu gücünü ve kaynaklarını istismar etti. Ama Mursi geldiğinden beri her şey geriye gitti. Ekonomi berbat, su yok, elektrik yok, petrol yok. Hizmetler kötüleşti.”

Mursi: Meşruiyeti korumak için canımı veririm


Muhammed’in çözümü ordunun işe el atması. Demokrasiye inancı yok; “Mısır karmaşık ve hassas bir toplum, bu ülkeyi ancak güçlü bir lider idare edebilir.” 

Ama çizdiği çerçeveye uyan bir isim de yok kafasında. Muhammed kesin inançlı: “Dün gece 30 milyon insan meydanlara döküldü, ordu yol gösterdi Mursi bugün 17.00’de gidecek.”

Fatıma ise Muhammed’in işlerin kötüye gittiğine dair tespitlerini onaylasa da askerin devreye girmesine ve Mursi’nin koltuğundan indirilmesine karşı çıkıyor: “Mübarek’e git dedik çünkü demokratik bir seçimle gelmemişti. Ama Mursi halkın oylarıyla geldi. Halk ona bir şans tanıdı, fakat bizi hayal kırıklığına uğratsa da seçime kadar görevde kalmalıdır.”

Mısır'da Mursi için kritik gün

Havaalanından bindiğim taksinin sürücüsü Murat ise bir Kıpti. Tahrir Meydanı’na doğru giderken yol kenarlarında biriken çöpleri gösterip “Bak ülke ne hale geldi. Eskiden Kahire çok güzeldi” derken radyoda vatansever şarkılar çıktıkça söylene söylene yumruğunu sıkıyor.

Otel görevlisi Mahmud Muhammed de ailece Mursi’ye oy verenlerden. Şimdi çok öfkeli: “Hiçbir hizmet getirmedikleri gibi ülkeyi sattılar.”

Kime sattılar diye sorunca “Tereddütsüz Katar vs.” diye yanıt verip ekliyor: “Artık Mısır için korkuyorum. Çünkü Mursi dün gece ya ben ya hiç mantığıyla konuştu. Ya Mursi ya iç savaş. Böyle şey olmaz. Bugün saat 17.00’de ordunun tanıdığı süre dolduğunda göreceksin, ortalık yıkılacak.” Peki çözüm ne? Muhammed de 1950’lerden beri ülke siyasetine hatta ekonomisine hükmeden ordunun kritik süreci yöneteceğine inanıyor. “Ama bunu sizin düşündüğünüz gibi darbe şeklinde yapmayacak, perde arkasından idare edecek. Benim kanaatim eski rejimin adamlarından birini getirip erken seçime kadar böyle idare edecek. Ordu din ile laikliği birlikte götürüyordu. Müslüman Kardeşler ise tamamen dine göre işleri götürmeye çalışıyor. Bu da ülkeyi bölüyor. Bu yüzden sadece ordu değil polis de Mursi’ye karşı göstericileri korumaya aldı. Mursi’de yönetme becerisi yok, karizma yok. Ama ben onları da anlıyorum. Yüzde 100 suçu onlara da atmıyorum. Çünkü tecrübeleri yoktu. Aptalca işler yaptılar. Ve işler bu hale geldi.”

İhvan kuşağının hezimeti:Sandıkla gelen sarhoşluk

Mursi'ye ihtar!


Herkesin saati askerin verdiği muhtıranın süresinin dolacağı ana ayarlı. Tahrir Meydanı pek çok şeye gebe. İnsanlar sıklıkla uyarıyor, “Dikkat et kendine” diye. Dün gece Mursi yanlıları ile karşıtları arasında yaşanan ve 16 kişinin öldüğü çatışmaların gerilimi var. El Ahram’a bakılırsa ordu yol haritasını hazırladı: Ordu işe el atacak, Müslüman Kardeşler’in liderleri tutuklanacak, seçime kadar geçici bir başkan seçilecek. Hatta Mursi’ye yurtdışına çıkış yasağı konulduğuna dair bir düzine spekülasyon da ortalıkta dolaşıyor. Ancak ordu kaynakları yol haritasına dair haberleri yalanlıyor. Müslüman Kardeşler’in de direnip direnmeyeceğine dair karışık sinyaller var. Bazıları Mursi’nin dünkü konuşmasını meydan okuma değil örgütün tabanının direnmemesi yönünde mesajlar içerdiğini düşünüyor. Kendisine telefonla ulaştığım Müslüman Kardeşler’in sözcüsü Cihad el Haddad’a “Sizin yol haritanız var mı diye sordum, “Şu anda bir şey söyleyecek durumda değiliz, beşten sonra konuşalım” yanıtını verdi.

Kafalarda belirsizlik. Gelecek flu. Muhalif kanatlarda sivil idareye müdahaleyi darbe olarak nitelendirmek istemeseler de şu ya da bu şekilde orduya misyon biçiliyor. Mısır için çok zor bir dönemeç.