Mısır'daki kamplaşma tırmanıyor

Mısır'daki kamplaşma tırmanıyor
Mısır'daki kamplaşma tırmanıyor
Mısır gösterilerle ısınırken devik lider Mursi, cezaevinden kaçarken Hamas'la işbirliği yapıp asker öldürdüğü iddidasıyla tutuklandı.

Mısır’da milyonluk gösterileri arkasına alıp 3 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi deviren Genelkurmay Başkanı Abdulfettah el Sisi’nin terörle mücadelede orduya yetki verilmesi için halka meydanlara çıkma çağrısı yapmasının ardından dün ülke olağanüstü günlerinden birini daha yaşadı. Sisi, Müslüman Kardeşler’e geçiş sürecine katılmaları için 48 saat süre verirken Mursi yanlıları onlarca kentte darbeye karşı yürüdü. Sisi’yi destekleyenlerin de sokaklara çıkmasıyla çatışmalar yaşandı. Ülke ayağa kalkmışken Mursi hakkında çeşitli suçlamalardan tutuklama kararı çıkarıldı. 

48 saatlik ültimatom

Gerilim Sisi’nin bütün tarafları ülkenin geleceği için geçiş dönemi çalışmalarına katılmaya çağırıp 48 saat sonra şiddet ve teröre karşı mücadele stratejisinin değişeceğini ilan etmesiyle daha da tırmandı. Bu ültimatom Müslüman Kardeşler’in Rabia el Adaviyye’deki oturma eylemine müdahalenin işareti olarak yorumlanırken bir yetkili “Bu siyasi davet için bir ültimatom, 48 saatin bitiminde gösterilere zorla müdahale edileceği anlamına gelmiyor” açıklamasını yaptı.
Soruşturma hâkimi ise Mursi hakkında 2011’de hapishaneden kaçarken Hamas ile işbirliği yaptığı, mahkûmları ve yetkilileri öldürdüğü, binayı ateşe verdiği ve askerleri kaçırdığı iddiasıyla tutuklama kararı verdi. Savcılardan 15 gün içinde soruşturmanın tamamlanması istendi. Müslüman Kardeşler ise cezaevi baskınının yabancıların değil, yerel halkın yardımıyla yapıldığını söylüyor. Olayda Mursi ile birlikte 34 kişi kaçmıştı.

‘Diktatör fantezisi’

Müslüman Kardeşler’in sözcüsü Cihad el Haddad suçlamalara “Günün sonunda bu suçlamaların askeri diktatörlüğün fantezilerinden başka bir şey olmadığını göreceğiz” yanıtını verdi. Haddad gösterilerin süreceğini belirtirken Mübarek döneminin gaddar rejiminin geri döndüğünü savundu. Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri ise Hamas’ı düşman olarak gösterme çabalarını kınadıklarını belirterek “Bu, Mısır’da şu an iktidarı elinde tutanların ulusal davalardan vazgeçtiğini gösteren tehlikeli bir gelişme. Arap Birliği’ni Hamas’a karşı kışkırtma girişimlerine karşı sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz’” dedi. Mursi’nin, Mübarek’in devrilirken yaşanan karmaşa sırasında basılan hapishaneden çıktıktan sonra El Cezire’ye telefonla bağlandığında “Tanımadığımız kişiler herkesi salıverdi. Yol kenarında bekliyoruz. Devlet bize ne yapmamız gerektiğini söylesin” dediği aktarılıyor. 

Çatışmalar yaşandı

Sokaklar ise karşıt gösterilerle ısındı. Mursi yanlısı gösteriler başkent Kahire’de Rabia el Adaviyye ve Nahda meydanlarında yoğunlaşırken Mansura, Dimyat, Şarkıye, Süveyş, İsmailiye ve Port Said, Beni Süveyf, Asyut, Asvan, Luksor ve Marsa Matruh ve Siva’da halk sokaklara döküldü. Müslüman Kardeşler’e karşı çıkanlar ise darbe öncesi milyonlarca insanın Mursi’nin istifası için sokaklara dökülmesini sağlayan Temerrüd hareketinin çağrısı ile Kahire’deki Tahrir Meydanı’nda gösteri yaptı. Tahrir’deki göstericiler, Sisi’nin terörle mücadele ve iktidar için yetkili olduğunu ifade ederek, askeri darbe lehine sloganlar attı. Orduya ait helikopterler Tahrir üzerinde uçarak göstericilerin güvenliğini sağlarken meydanın etrafında 5 bin polisin görev yaptığı belirtildi. Kahire, İskenderiye ve Dimyat gibi kentlerde çıkan çatışmalarda onlarca kişi yaralandı.