Mısır'dan Sina'da düşen Rus uçağıyla ilgili açıklama

Mısır'dan Sina'da düşen Rus uçağıyla ilgili açıklama
Mısır'dan Sina'da düşen Rus uçağıyla ilgili açıklama
Mısırlı yetkililer, Sina'da düşen Rus uçağının terör saldırısı sonucu düşmediğini açıkladı.

RADİKAL - Mısır teknik heyeti, ülkenin turizm kenti Şarm El-Şeyh'ten kalktıktan 23 dakika sonra 224 yolcusuyla yere çakılan Rus yolcu uçağının bir terör saldırısı sonucu düşmediğini açıkladı.

Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinden Rusya'nın St. Petersburg kentine gitmek üzere havalanan Rus Metrojet Havayolları'na ait uçak, 30 Ekim'de kalktıktan 23 dakika sonra yere çakılmıştı. İçinde 17 çocuğun da bulunduğu 224 kişi hayatını kaybetmişti. Yaklaşık altı haftadır düşürülme nedeni netlik kazanmayan uçakla ilgili olayı araştıran Mısırlılardan oluşan teknik heyet ilk açıklamasını yaptı. Heyet, düşen Rus yolcu uçağında bir terörü saldırısı izine rastlamadıklarını duyurdu. Açıklamada, ne dışarıdan vurulduğu ile ne de içine konulan bir bombayla patlatıldığına dair uçakta bir bulguya rastlamadıkları aktarıldı.

Rusya'dan IŞİD hedeflerine 'Paris' mesajlı füze

Geçen ay Rusya Havacılık Kurumu'na ait teknik ekip ise araştırmalarının sonunda, yolcu uçağının içine yerleştirilen bir düzenekle düşürüldüğünü belirtmişti. Ayrıca ABD ve İngiltere'den en üst seviyede yapılan açıklamalarda da uçağın bir terör saldırısı sonucu düşürüldüğü fikrinin ağır bastığı vurgulanmıştı.

Putin'den Mısır uçuşlarının durdurulmasına onay

Öte yandan IŞİD'e bağlı Sina Vilayeti adlı örgüt ise uçağı kendilerinin düşürdüklerini iddia etmişti. Uçağı, bir kişi vasıtasıyla yerleştirdiği düzenekle düşürdüklerini ileri süren örgüt, geçen ay olayla ilgili düzenek resimlerini sosyal paylaşım ağlarından yayınlamıştı. (CİHAN) 

Rusya: Uçak bomba yüzünden düştü

Mısır-Rusya uçağı düştü!