Mısır'la ABD arasındaki diplomatik kriz büyüyor

Mısır'la ABD arasındaki diplomatik kriz büyüyor
Mısır'la ABD arasındaki diplomatik kriz büyüyor
Mısır'da bazı ABD'li sivil toplum kuruluşu (STK) gönüllülerinin bir ayı aşkın süredir ülke dışına çıkışına izin verilmemesiyle başlayan gerginlik krize dönüşüyor

ABD Ulaştırma Bakanı Ray LaHood’un oğlu Sam LaHood da, Mısır'dan çıkışı yasak olan STK'cılar arasında bulunuyor. Wall Street Journal’ın bildirdiğine göre, Mısırlı yetkililer, yaklaşık 40 kişilik gönüllü grubu hakkında mahkemenin tutuklama veya hapis cezası kararı verebileceğini açıkladı.

Aralarında LaHood'un da bulunduğu STK gönüllülerinden ABD vatandaşı olanlar, ülkeden çıkış yasağı gelmesi üzerine, Kahire'deki ABD Büyükelçiliği'ne sığınmış, bu haber , ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland tarafından doğrulanmıştı.

Nuland, ABD vatandaşlarının Kahire Büyükelçiliği’ne sığınması kararına gerekçe olarak, bu kişilerin eylemleri nedeniyle tutuklanmaları veya şiddete maruz kalmalarından endişe edilmesini göstermişti.

Mısır, söz konusu ABD’lileri resmen kayıtlı olmayan kurumlar için çalışmakla suçluyor. Bu kişilerin beş yıla kadar hapisle cezalandırılabilecekleri söyleniyor.

Mısır'da askeri polisin, dış yardım aldıkları belirtilen 17 sivil toplum kuruluşuna yaptığı baskının ardından, bu kuruluşlarda çalışan bazı ABD ve Avrupa vatandaşlarına, yargılanma sonuçlanıncaya kadar ülke dışına çıkış yasağı getirilmişti.

Sam LaHood ile diğer ABD vatandaşları, Kahire Mahkemesi tarafından açılan, kayıtlı olmayan bir kuruluşu organize etmek ve yabancı yardım almakla suçlandıkları davayı kaybetmişlerdi.(hürriyetplanet)