Mısırlılar'ın beton blok isyanı

Mısırlılar'ın beton blok isyanı
Mısırlılar'ın beton blok isyanı
Mısır'da yetkililerin Tahrir Meydanı'ndan ABD Büyükelçiliği'ne ve meclise giden yol üzerine beton bloklar yerleştirmesi üzerine halk, bir binanın bahçe duvarını aşarak Tahrir'e girebiliyor

KAHİRE - Beton blok engeline tepki gösteren Mısırlılar, yetkililerden bir an önce blokların kaldırılmasını istedi. Beton bloklar 15 gün önce yerleştirildi. Tahrir’de toplanan eylemcilerin toplu halde meclise ve ABD Büyükelçiliği’ne yürümesinin engellenmesi için konulan beton bloklar bölgede oturanların günlük yaşantısını da etkiliyor. Blokların konulduğu güzergah üzerinden ev ve işlerine gitmek zorunda olanlar, bir binanın duvarını aşarak yollarına devam ediyor. Duruma tepki gösteren halk, yetkililerden çözüm bekliyor. Dar bahçe duvarını aşmak zorunda kalan halk bazen sıra beklemek durumunda kalıyor ve bu sıkıntıyı hergün çekiyor.

Bloklara isyan eden Zeyneb Mustafa adlı kadın, "Devrim şehitlerinin haklarının verilmesini ve caddelerin eskisi gibi yeniden açılmasını istiyoruz. Köpeklerin geçiş yaptığı gibi duvarlara tırmanmak istemiyoruz. Şerefli bir hayat yaşamak istiyoruz" dedi. Ahmed Şerif ise, " Güvenlik güçleri istedikleri gibi caddeleri kapatıyorlar. İnsanları geçiş yapmak zorunda olduklarını neden düşünmüyorlar. İnsanların çıkarlarına ters iş yapıyorlar. En azından küçük yollar açılarak bu krizler çözülmeli. İnsanları hapsederek ne yapılmak isteniyor anlayamıyoruz dedi. Bir başka Mısırlı ise Sokaklara beton duvarlar örerek sorunları çözemezsiniz. Protestocular ile siyasi yollardan görüşerek sorunlar çözülmeli" diye konuştu.(dha/Metin Turan)


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  hayat

  ,

  Metin Turan

  ,

  Kadın

  ,

  ,

  Kahire

  ,

  güvenlik

  ,

  Devrim

  ,

  siyasi