'MİT tırları belgeleri' Hollanda hükümetinde

'MİT tırları belgeleri' Hollanda hükümetinde
'MİT tırları belgeleri' Hollanda hükümetinde
Hollanda'da muhalefetteki Hristiyan Demokrat Parti (CDA), MİT tırlarıyla Suriye'deki El Kaide militanlarına silah taşındığını gösterdiği öne sürülen belgelerin kendilerinde de bulunduğunu açıkladı ve bu belgeleri hükümete iletti.

RADİKAL - Türkiye 'nin, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) aracılığıyla Suriye'deki El Kaide militanlarına silah gönderdiği yönündeki iddialar Hollanda gündeminde. Hollanda'da muhalefetteki Hristiyan Demokrat Parti (CDA), MİT'e ait tırlarla Türkiye'den Suriye'deki cihatçı örgütlere silah gönderdiğine ilişkin "gizli belgelerin" kendilerinde de bulunduğunu açıkladı. CDA, bu belgeleri hükümete iletti.

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre, CDA Milletvekili Raymond Knops, hükümeti, Türkiye konusunda "deve kuşu politikası izlemekle" suçladı. Türkiye konusundaki gelişmeleri yakından izleyen CDA'lı parlamenter Pieter Omtzigt, MİT tarafından Suriye'deki El Kaide militanlarına silah gönderildiğine ilişkin belgelerin kendilerinde de olduğunu bildirdi.

TUTANAKLAR DA BULUNUYOR

Omtzigt, Kasım ayında ulaştıkları "gizli belgeleri", Güvenlik ve Adalet Bakanı Ivo Opstelten ile Ulusal Güvenlik ve Terörle Mücadele Koordinatörü (NCTV) Dick Schoof ile de paylaştıklarını açıkladı. BBC Türkçe'nin edindiği bilgiye göre CDA'nın ulaştığı belgeler arasında Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'na ait tutanaklar, MİT ve jandarmaya ait belgeler bulunuyor.

Savcılığa ait belgede, dönemin Adana Valisi Hüseyin Avni Coş'un, "silah ve mühimmat yüklü tırların MİT'e ait olduğunu ve başbakanın talimatıyla Suriye'ye gönderildiğini söylediği" belirtiliyor.

KONUYLA İLGİLİ SORU ÖNERGESİ VERDİ

CDA'lı Omtzigt, Güvenlik ve Adalet Bakanı Opstelten'e, bu belgeleri Türkiye ziyareti öncesi Dışişleri Bakanı Bert Koenders'a iletip iletmediğini sordu. Koenders, 5 -7 Ocak günlerinde Türkiye'ye resmi bir ziyaret gerçekleştirmişti. Hollanda Parlamentosu Dış Politika Komisyonu Üyesi CDA'lı Raymond Knops da, konuyla ilgili bir soru önergesi verdi. Knops, Dışişleri Bakanı Koenders'in yanıtlamasını istediği önergede, Türkiye'den El Kaide'ye silah ve mühimmat yardımı iddialarını sordu.

Knops, önergesinde Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi tarafından oluşturulan Analitik Destek ve Yaptırımları İzleme Komitesi'nin raporuna atıfta bulundu. Raporda, IŞİD ve El Nusra Cephesi'nin ellerindeki silah ve mühimmatın büyük bölümünün "Türkiye üzerinden gizlice gönderildiğinin" vurgulandığını belirtti. Knops, bu bilginin, BM'nin Irak'ta görevli misyonu UNAMI tarafından da doğrulandığını da dile getirdi.

MİT tırlarını durduran 5 savcının görevden uzaklaştırılması

MİT'e ait TIR'ların içeriği belirlendi, gizlilik kararı alındı

'MUSLUK AÇIKKEN YERLER SİLİNİYOR'

Hollandalı parlamenter, "Suriye'deki terör örgütlerine NATO üyesi Türkiye topraklarından silah ve mühimmat gönderilmesini rahatsız edici buluyor musunuz? Bu konuda önlem alınması gerektiği görüşüne katılıyor musunuz?" diye sordu. Knops, "Türkiye üzerinden Suriye'deki cihatçılara gizli yollardan silah ve mühimmat gönderilirken" IŞİD'e yönelik hava operasyonları düzenlenmesini, "musluk açıkken yerlerin silinmesi" olarak değerlendirdi.

Knops, iddialarla ilgili olarak Dışişleri Bakanı Koenders'a, Türkiye'den açıklama istemesi çağrısında bulundu. "6-7 Ocak'ta Türkiye'de bulunduğunuz sırada bu ülkeyi uluslararası terörizmle mücadele konusundaki rolü nedeniyle övdünüz. Bu övgüyü neye dayandırdınız?" dedi.

'DEVE KUŞU POLİTİKASI'

Raymond Knops, Hollanda Hükümeti'ni "Türkiye'nin Suriye'deki terör gruplarıyla ilişkisi" konusunda "deve kuşu politikası" izlemekle suçladı. Koenders'a, "Bu konudaki haberler ve belgelere karşın hala Türkiye'nin Suriye'deki cihatçılara verdiği destek konusunda elinizde belge olmadığında ısrar edecek misiniz?" diye sordu.

MİT Tırları davası Adana'da görülecek

MİT Tırları davası ortada kaldı

Durdurulan tırlarla ilgili 2 asker gözaltına alındı


  http://www.radikal.com.tr/127469412746946

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  :D - user958492

  Tüm dünya öğrendi bir biz öğrenemedik :D resmi olarak öğrenemedik tabiki. Önce Türkmen cephesine yardım dediler Türkmenler Anında yalanladı, :D gizli operasyon dediler ses seda çıkmadı :D bütün yalanlar ortaya çıktı yayın yasağı koydular üstünü kapadılar savcılar askerler polisler ordan oraya atıldı ama biz ne hikmetse hala öğrenememiş olduk ve hala iyi niyetle bakıyoruz :D komiğiz komik

  Bizden başka herkes biliyormuş - user771112

  Hükümet mit gizlese de ortaya böyle çıkarırlar işte. Olan savcılara oldu askere polise oldu. bir heves uğruna ülkeyi ateşe atıyorlar ifşa olunca da suçu başkalarına atıyorlar veya yalan yanlış şeyler söylüyorlar.

  MİT Tırları....Balçovalı - balçovalı

  Belgeler yalnız Hollanda'da kalmaz yakında tüm Avrupa Birliği ülkeleri ile Birleşmiş Milletler'e de gönderilir.Yayın yasağı bir işe yaramaz.Olan askerlere ve görevden alınan savcılara olur.

  Saddama Kimyasal gazları kim verdi? - velmas75

  Hollandalı çıkarı olduğu yerde deve kuşudur. Birisi ayağına basarsa her şeyi mercek altına alır. Kürtlere sıkılan kimyasal Gazı Hollanda vermişti Saddama. Ermeni soykırımı yoktur dedikleri için CDA partisinden atılan Türk siyasetçiler vardı. Belge! Mit ve Savcılık belgelerini elde etmişler! Esede göbekten bağlı bizim SOL uydurup belge diye vermiştir..

  Herkes dinlemiş.. - user737287

  Dış işleri görüşmesini kim dinledi hala açıklanmadı.. AKP yi herkes dinlemiş, dinliyor.. Ama bizimkiler milleti PARALEL yalanlarla avutuyorlar.. ki zaten paralel dediklerini de düne kadar baştacı yapmışlardı.. İki yüzlü adamlar..

  belge - Dedemkorkut

  Belgelerin bir çok ülkeye ulaştırıldığı zaten biliniyor. Açıklamayı yapan, o belgeleri Hollanda'ya kimin ulaştırdığını söylesin.