Moldova Başbakanı istifa etti

Moldova Başbakanı istifa etti
Moldova Başbakanı istifa etti
Moldova Başbakanı Kiril Gaburici, yüksek öğrenimine ilişkin diplomaların sahte olduğu iddiaları üzerine, 'Diplomam hakkındaki iddiaların politik oyunlarda araç olarak kullanılmasından üzüntü duyuyorum' ifadesini kullanarak istifa etti.

RADİKAL - Moldova Başbakanı Kiril Gaburici yüksek öğrenimine ilişkin diplomaların sahte olduğu iddiaları üzerine başlatılan soruşturma nedeniyle görevinden istifa ettiğini açıkladı. Gaburici, "Diplomam hakkındaki iddiaların politik oyunlarda araç olarak kullanılmasından üzüntü duyuyorum. Umarım, istifamın ardından diplomam hakkındaki iddialar gündemden düşer ve toplum gerçek sorunlara odaklanır" ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz hafta Gaburici, Başbakanlık internet sitesinde, Cumhurbaşkanı Nicolay Timofti ve Meclis Başkanı'na hitaben bir mesaj yayımlamış ve rüşvetle mücadele konusunda isteksizlikle itham ettiği Başsavcılık ve merkez bankası gibi kurumların üst düzey görevlilerinin istifa etmesini istemişti. Gaburici, bu talebinin gerçekleşmemesi halinde istifa edeceğini belirtmişti.

Basında, Başsavcılığın "sahte diploma" soruşturmasını Gaburici'nin söz konusu mektubundan sonra başlatması üzerine çeşitli iddialar yer alıyor. 38 yaşındaki Gaburici, Başbakanlık görevine 18 Mart 2015'te başlamıştı. (AA)