Moldova'da binlerce kişi 1 milyar dolar için sokakta

Moldova'da binlerce kişi 1 milyar dolar için sokakta
Moldova'da binlerce kişi 1 milyar dolar için sokakta
Moldova'nın tüm banka varlıklarının üçte birini bünyesinde barındıran Banca de Economii, Banca Sociala ve Unibank'ın kimliği belirsiz kişilere veya kurumlara 1 milyar dolarlık kredi verdiğinin ortaya çıkmasının ardından ülkede binlerce kişi paranın bulunması için sokağa çıktı.

RADİKAL - Moldova'da geçtiğimiz hafta alışılmamış bir protesto yaşandı. Ülkenin başkenti Kişinev'de toplanan binlerce kişi kaybolan 1 milyar doların bulunmasını istedi. 

Habertürk'te yer alan habere göre, Moldova'nın tüm banka varlıklarının üçte birini bünyesinde barındıran Banca de Economii, Banca Sociala ve Unibank kimliği belirsiz kişilere veya kurumlara 1 milyar dolarlık kredi verdi. Bu para 3.5 milyon nüfuslu ülkenin GSYH'sinin yaklaşık yüzde 13'üne denk geliyor. Söz konusu krediler kasım ayında, yani genel seçimlerden hemen önce verilse de bu büyük skandal Moldova Merkez Bankası'nın yaptığı inceleme sonucu yeni ortaya çıktı. 

EV HAPSİNDE TUTULACAK

Moldovalılar kayıp 1 milyar doların hemen bulunmasını isterken bağımsız kuruluşlar tarafından bankaların denetlenmesi devam ediyor. Şu ana kadar Moldova basınında adamı Ilan Shor'un o dönemde yüksek miktarda kredi çektiği tespit edildiğine dair haberler yer aldı. Shor'un, denetlemenin kesin sonucu ortaya çıkana kadar ev hapsinde tutulmasına karar verildi.