'Molla Ömer öldü' iddiası

'Molla Ömer öldü' iddiası
'Molla Ömer öldü' iddiası
Taliban lideri Molla Ömer'in hayatını kaybettiği öne sürüldü.

RADİKAL - Taliban lideri Molla Ömer'in hayatını kaybettiği öne sürüldü. İddia BBC'ye konuşan Afgan hükümet yetkililerinden gelirken, Taliban'dan konuyla ilgili açıklama yapılmadı. Pakistanlı yetkililerin de Molla Ömer'in öldüğünü doğruladığı bildirildi. 

Hükümet ve istihbarat kaynaklarına göre, Taliban lideri iki ila üç yıl önce hayatını kaybetti. BBC'nin bağlantıya geçtiği bir Taliban sözcüsü, kısa süre içinde bir açıklama yayınlayacaklarını söyledi. 

AA'ya bilgi veren bir Afgan yetkili ise, Pakistan'ın Molla Ömer'in ölümü konusunda Afganistan hükümetine bilgi verdiğini açıkladı. Yetkili, Molla Ömer'in 2 yıl önce Pakistan'da önemli bir sağlık sorunu nedeniyle öldüğünü iddia etti. 

Molla Ömer'in öldüğüne dair daha önce çok sayıda haber yayınlanmış, ancak tümü asılsız çıkmıştı. Ne var ki bu, Afganistan hükümetinden üst düzey yetkililer tarafından doğrulanan ilk haber olma özelliği taşıyor. 

Taliban'dan Molla Ömer biyografisi

'DEVLET BAŞKANI AÇIKLAMA YAPACAK'

Afganistan'daki gazetecilerin de hükümet yetkililerini kaynak göstererek Mulla Ömer'in öldüğü haberleri geçtiği belirtilirken, Devlet Başkanı Muhammed Eşref Gani'nin bir basın toplantısı düzenleyeceği öne sürüldü. 

Cockburn: Türkiye, Pakistan'a benzer rol oynadı

Molla Ömer, ABD 'nin başına 10 milyon dolarlık ödül koyması nedeniyle uzun süredir saklanıyor.

MOLLA ÖMER KİMDİR? 

Afganistan'ın Kandahar vilayetine bağlı Şah-ı-Himmat köyünde 1960'da dünyaya gelen Molla Ömer, 1980'lerde Sovyetler Birliği'ne karşı savaşa katılmış ve bir şarapnel parçasının isabet etmesi sonucu sağ gözünü kaybetmişti.

El Kaide'nin lideri Usame bin Ladin ile yakın ilişkisi olan Molla Ömer, 1996'da Taliban'ın lideri olmuştu. Taliban, ABD liderliğindeki koalisyon güçlerinin 2001'de Afganistan'a düzenlediği operasyonların ardından iktidardan uzaklaştırılmıştı.

Afganistan'ın eski başbakanı Hikmetyar'dan IŞİD'e destek

'Dost ateşi' Afgan askerlerini öldürdü