Molla Ömer zehirlenerek mi öldürüldü?

Molla Ömer zehirlenerek mi öldürüldü?
Molla Ömer zehirlenerek mi öldürüldü?

Taliban'ın yenli lideri Molla Ahtar Mansur

Taliban'a bağlı olarak Afganistan'da faaliyet gösteren Tahrik-i İslami Mahaz Fedai Grubu, Taliban lideri Molla Ömer'in zehirlenerek öldürüldüğünü öne sürdü.

RADİKAL - Geçen hafta, yaşamını yitirdiği açıklanan Taliban lideri Molla Ömer'in zehirlenerek öldürüldüğü iddia edildi. Taliban'a bağlı olarak Afganistan'da faaliyet gösteren Tahrik-i İslami Mahaz Fedai Grubu sözcüsü Kari Hamza, Molla Ömer'in, Taliban'ın yeni lideri Molla Ahtar Mansur tarafından zehirli ilaçlar verilerek öldürüldüğünü öne sürdü. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: 

“Molla Ahtar Mansur, Molla Ömer hastalandığı sırada Dubai'dan zehirli ilaç isteyerek, Molla Ömer'in yakın korumasından o ilaçları vermesini istedi. Molla Ömer, o ilaçları kullanmasından üç gün sonra da hayatını kaybetti. Molla Ömer, Afganistan'ın Zabul vilayetinde defnedildi. O, Taliban rejiminin devrilmesinin ardından hiçbir zaman Afganistan dışına çıkmadı. Molla Ahtar Mansur, geçen mayıs ayında Pakistan'ın Afganistan sınırında ABD güçleriyle görüştü. Görüşmede her iki taraf, 'Molla Ömer'in Pakistan kontrolünde çalışan biri' olduğunu göstererek, Amerika tarafından öldürüldüğünü ortaya atma anlaşmasına vardı. Amerika desteğini de alan Molla Mansur, Molla Ömer'i halk nezdinde 'Pakistan ajanı' olarak göstermek istedi.”

Taliban'ın yeni lideri belli oldu

     
Molla Ömer'in ölümünün kesinleşmesinin ardından Molla Ahtar Mansur, Taliban'ın yeni lideri seçilmişti. (AA)

Molla Ömer'in oğlu yeni Taliban liderine karşı

'Taliban'ın yeni lideri Molla Aktar Mansur'