Monti'nin istifa kararı Papa'yı üzmüş

Monti'nin istifa kararı Papa'yı üzmüş
Monti'nin istifa kararı Papa'yı üzmüş
Bir İtalyan gazetesinin haberinde, Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa 16. Benediktus'un, Monti'nin istifa kararını şaşkınlık ve üzüntüyle karşıladığı bildirildi

ROMA - “La Repubblica” gazetesinin haberinde, Katoliklerin ruhani lideri Papa 16. Benediktus, eski başbakan Silvio Berlusconi ve partisi Özgürlükçü Halk Partisi'nin (PdL), Monti liderliğindeki teknokrat hükümetten desteğini çekmesinin ardından Başbakan Monti'nin istifa kararını duyduğunda; “Gerçekten istifa etti mi” şeklinde tepki vererek kararı üzüntüyle karşıladığı ifade edildi.

Haberde, Papa'nın İtalyan iç siyasetindeki gelişmeleri büyük dikkatle takip ettiği belirtildi.

Bu arada, İtalya Piskoposlar Konferansı (CEI) Başkanı Kardinal Angelo Bagnasco da, “Corriere della Sera” gazetesine verdiği demeçte, "Son bir yılda, İtalyanlar tarafından yapılan fedakarlıklar cehenneme gönderilemez. Ev yanmaktayken, kendisini düşünen sorumsuzdur. Bu kriz sadece ekonomik ve sosyal değil, aynı zamanda kültür ve değer krizi" ifadeleriyle, ülkedeki siyasi krizden duyduğu endişeyi dile getirdi.

KARDİNAL BAGNASCO: GELECEKTE FAYDALANMAMAK HATA OLUR
Kardinal Bagnasco, "Monti hükümeti, şu ana kadar olağanüstü zamanda, her görüşten grup tarafından desteklendi. Ekonomik problemlere, çalışma hayatındaki dramatik sorunlara ve yolsuzlukla mücadele etmeye odaklanmaya devam etmeliyiz. Bu açıdan bakıldığında, İtalya'nın Avrupa ve uluslararası düzeyde itibarını sağlayan, katkıda bulunanlardan gelecekte de faydalanmamak hata olur" diye konuştu.

Kardinalin sözleri Monti'ye açık destek olarak yorumlandı.

Ülkede, hafta ortasında patlak veren siyasi krizde, eski başbakanlardan Silvio Berlusconi'nin Özgürlükçü Halk Partisi'nin (PdL), teknokrat hükümetten desteğini çekmesinin ardından önceki gün Cumhurbaşkanlığı'ndan, Başbakan Mario Monti'nin parlamentoda görüşmeleri süren kritik bütçe yasa tasarısının onaylanmasını müteakip istifa etme niyetinde olduğu duyurulmuştu.

aa