Morales: Kapitalizm oldukça yoksulluğu yenemeyiz

Morales: Kapitalizm oldukça yoksulluğu yenemeyiz
Morales: Kapitalizm oldukça yoksulluğu yenemeyiz
Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, kapitalizm oldukça yoksulluk ve adaletsizliğin yenilemeyeceğini söyledi.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER - Morales, “Uluslararası Quinoa Yılı” etkinlikleri kapsamında bulunduğu BM'de basın toplantısı düzenledi.

Quinoa'nın (bir tahıl ürünü) Bolivya ekonomisine katkısı ve dünya genelinde açlığı önlemede oynayabileceği rolü anlatan Morales, doğal kaynaklarıyla Bolivya'nın dönüşüm geçirdiğini söyledi.

Morales, uyguladıkları ekonomik programla açlığı yendiklerini ve önemli sayıda yoksulun artık orta sınıfa geçtiğini belirterek, bu politikaları sürdürmeye devam edeceklerini dile getirdi.

Konuşmasında kapitalizm, ABD , IMF ve yeni liberalizmi eleştiren Morales, IMF'yi ABD'nin politikalarını Güney Amerika'ya dayatmaya çalışmakla suçladı.

ABD'nin politikalarını uygulamak durumunda olmadıklarını kaydeden Morales, IMF'nin Güney Amerika ülkelerine çok zarar verdiğini savundu.

Petrol endüstrisini 2006'da millileştirdiklerini ve bu kaynakla kalkındıklarını anlatan Morales, uluslararası şirketlerin Bolivya'da çalışabileceklerini ama “patron” olamayacaklarını söyledi.

Siyasetin insanlara hizmet etmek için yapılması gerektiğini de dile getiren Morales, “Siyaset, kar odaklı olarak dünyası ve çok uluslu şirketler için yapılmaz” diye konuştu.

Çok uluslu şirketlerin Afrika ve Güney Amerika ülkelerinin doğal kaynaklarını sömürdüğünü kaydeden Morales, “Kapitalizmin enstrümanı olan bu şirketler fakirlik getirmektedir. Kapitalizm oldukça yoksulluk ve adaletsizliği yenemeyiz” dedi.

ORTADOĞU 'DAKİ GELİŞMELER

Evo Morales, gazetecilerin sorusu üzerine Arap Baharı ve Ortadoğu'da yaşananları da değerlendirerek, kapitalist ülkelerin “kitle imha silahı ya da benzeri bahanelerle” Ortadoğu'daki ülkeleri karıştırıp sonra müdahale ettiğini öne sürdü.

Libya örneğini veren Morales, Kaddafi sonrası Libya'nın çok uluslu petrol şirketleri tarafından bölüşüldüğünü savundu.

Suriye'deki çatışmalara da değinen Morales, Suriye'de taraflara silahları bırakma ve ülke olarak birlik olma çağrısı yaptı.

BM sistemini de eleştiren Bolivya Devlet Başkanı, Güvenlik Konseyi'nde belirli ülkelerin söz hakkı olduğunu ancak bu yapının bütün ülkeler adına karar verdiğine işaret etti.

BM'de birçok konuda ABD ve İsrail'in isteği dışında karar alınamadığını bildiren Morales, “Demokrasi bu mu?” diye sordu.

“CHAVEZ'İ GÖREMEDİM”

Evo Morales, gazetecilerin Venezuela ziyaretine ilişkin sorularını da cevaplayarak, Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in sağlık durumuna ilişkin bilgi verdi.

Morales, “Chavez'i göremedim. Sağlık durumu ciddiyetini koruyor” diye konuştu.

Chavez'in ailesi ve doktorlarıyla görüştüğünü anlatan Morales, zor bir dönemden geçen ve sağlık durumu kötü olan Chavez'in bir süre daha dinleneceğini ifade etti. (aa)