Moritanyalı danışmanın sözleri kadınları kızdırdı

Moritanyalı danışmanın sözleri kadınları kızdırdı
Moritanyalı danışmanın sözleri kadınları kızdırdı

Moritanya'da seçim kanununda yapılan değişikliklerle birlikte kadınların temsil oranlarında iyileştirmeler sağlanmıştı

Moritanya Devlet Başkanı Danışmanı Veled Seyyid el-Mustaf'ın kadınlara yönelik sözlerine, ülkedeki kadın hakları dernekleri tepki gösterdi

NOVAKŞOT - “Moritanyalı Kadın Kazanımlarını Savunma İnisiyatifi” sözcüsü Amine Bint el-Muhtar, düzenlediği basın toplantısında, el-Mustaf'ın bir radyo programında söylediği “Müslüman bir ülkenin yargı ve hükümet başkanlığına kadın getirilemez” sözlerinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Danışman hakkında soruşturma açılması gerektiğini belirten el-Muhtar, “ Sosyal hayatımızın iyileştirilmesi ve yönetimde daha çok söz hakkı beklediğimiz bu günlerde, üst düzey bir yetkilinin böyle yersiz bir açıklama yapmış olmasını şaşkınlıkla karşılıyoruz. Harekete geçmeyen yargıyı ve resmi suskunluğu Moritanyalı kadınlar olarak kınıyoruz” dedi.

Moritanya'da seçim kanununda yapılan değişikliklerle birlikte kadınların temsil oranlarında iyileştirmeler sağlanmıştı. Seçim kanununda yapılan değişiklikler çerçevesinde, “ siyasi partilere yerel seçimlerde adaylarının yüzde 20'sinin kadınlardan gösterilmesi” şartı konulmuştu.(aa)