Moskova Af Örgütü'nün raporunu reddetti

Moskova Af Örgütü'nün raporunu reddetti
Moskova Af Örgütü'nün raporunu reddetti
Moskova yönetimi, Uluslararası Af Örgütü'nün, Rusya'nın Suriye'deki hava saldırılarıyla ilgili raporunu reddettiğini açıkladı.

RADİKAL - Moskova, Uluslararası Af Örgütü'nün, Rusya'nın Suriye'deki hava saldırılarında sivillerin öldüğünü öne süren raporunun "tam anlamıyla yalan olduğunu" söyledi. Rusya Savunma Bakanlığı'nın bir sözcüsü raporda "belirgin ve yeni hiçbir şey görmediğini" belirtti.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, sözcü, Rusya'nın saldırılarda misket bombası kullandığı iddialarını da reddetti. Savunma Bakanı Igor Konashenkov Moskova'da yaptığı açıklamada, "Bu raporu inceledik" dedi ve ekledi:

"Bir kez daha, burada yayımlanan yeni veya belirgin hiçbir şey yok. Sadece daha önce de defalarca açıklanan klişeler ve yalanlar var."

Uluslararası Af Örgütü: Rusya'nın Suriye'deki hava saldırılarında 200 sivil öldü

Uluslararası Af Örgütü raporunda, Rusya'nın Suriye'deki hava saldırılarında 200'den fazla sivilin öldüğünü savunuyor. Af Örgütü, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin saldırılarıyla ilgili kaygıları da araştırdığını söylüyor.

Rusya, Suriye'deki hava saldırılarına Eylül 2015'te başlamıştı. Moskova bunu, Suriye yönetiminin talebi üzerine başlattığını duyurmuştu.