Moskova'da binlerce kişi 'Anti-Maydan' eylemine katıldı

Moskova'da binlerce kişi 'Anti-Maydan' eylemine katıldı
Moskova'da binlerce kişi 'Anti-Maydan' eylemine katıldı
Moskova'da düzenlenen ve 10 bin kişinin katılması beklenen 'Anti-Maydan' eylemi 35 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

RADİKAL - Rusya 'nın başkenti Moskova 'da, Ukrayna'da dönemin Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in devrilmesiyle sonuçlanan Maydan protestolarının birinci yıldönümünde 'Anti-Maydan eylemi' düzenlendi. Yürüyüşün organizatörü olan Anti-Maydan Hareketi, Kiev'de Yanukoviç'in devrilmesiyle sonuçlanan olayları 'darbe' olarak tanımlıyor.

Sputnik'te yer alan habere göre, 'Unutmayacağız, affetmeyeceğiz' sloganıyla gerçekleştirilen 'Anti-Maydan' yürüyüşüne 10 bin kadar insanın katılması bekleniyordu. Ancak Ria Novosti ajansı İçişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberinde, yürüyüşe yaklaşık 35 bin kişinin katıldığını aktardı. Moskova'daki yürüyüş şehrin merkezindeki Strastnoy Bulvar ve Bolşoy Tiyatrosu yakınlarındaki Ploşad Revolyutsii Meydanı arasında gerçekleştirildi.

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de bundan bir yıl önce başlayan hükümet karşıtı gösteriler, bir süre sonra barışçıl niteliğini kaybetmiş, protestolara aşırı sağcı göstericilerin sahneye çıkması ardından protestolardaki şiddet olaylarının tırmandığı gözlemlenmişti. Kiev'in Bağımsızlık Meydanı'nda 18-20 Şubat 2014 tarihlerinde 100 kadar gösterici yaşamını yitirmişti.

Ukrayna: 21 adımda barıştan iç savaşa