Moskova'da gergin görüşme

Moskova'da gergin görüşme
Moskova'da gergin görüşme

Fotoğraf: REUTERS

Putin'le görüşen Erdoğan 'Esad gitmeli' söylemi yerine 'Suriye'nin geleceğine halkı karar versin' vurgusu yapıp "Uçakla ilgili belge paylaşımı olmadı" dedi.

MOSKOVA-İSTANBUL / RADİKAL-AA
Başbakan Tayyip Erdoğan , Suriye lideri Beşşar Esad’ın devrilmesi hedefi yüzünden ters düştüğü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le kritik Moskova ziyaretinde Suriye krizini ve Türk uçağının düşürülmesi meselesini görüştü. Kremlin Sarayı’ndaki görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında Erdoğan, 22 Haziran’da Suriye tarafından düşürülen Türk askeri uçağıyla ilgili Rusya’dan herhangi bir belge almadıklarını söyledi. Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 3 gün önce ellerindeki bilgileri Türk makamlarına verdiğini belirterek “Birçok gelişmiş ülke gibi bizim de askeri alanda teknik kontrol ile objektif verilere ulaşma imkanımız bulunuyor. Biz bu verileri Türk meslektaşlarımızla paylaştık” demişti. Erdoğan, dün düşen uçakla ilgili olarak Rusya ile herhangi bir belge paylaşımında bulunmadıklarını, Putin’le uçağın düşürülmesinin hemen ardından telefonla görüştüklerini, Türk makamlarının elindeki belgelere dayalı bilgileri Putin’e ilettiğini açıkladı. 

‘Biz de istikrar istiyoruz’
Oldukça gergin olduğu gözlenen Erdoğan Suriye’nin istikrarı konusunda herhangi bir ihtilaf yaşamadıklarını söyledi. Başbakan, bir gazetecinin “Rusya Suriye’de istikrardan yana, Türkiye ise Esad yönetimini en sert şekilde eleştirenlerin başında geliyor. Esad devrilirse ne olur” sorusuna şu yanıtı verdi: “Suriye’nin istikrarı konusunda Rusya’yla aynı şeyi düşünüyoruz. Suriye’nin bölünmesine kesinlikle karşıyız. Otokratik yapının neticesi olarak 18 bin kişi öldürüldü. Kendi halkını acımasızca öldüren bir rejim var. 40 bin göçmen bizim ülkemizde. 150 bini Ürdün’de, 20 bini Lübnan’da. Böyle bir tablo karşısında olması gereken ‘Suriye ne diyorsa o olsun’ demek. Esad’dan sonrasının kararını Suriye dışında başka ülkeler vermesin.” Bu noktada BM Güvenlik Konseyi’ne önemli görevler düştüğünü kaydeden Erdoğan “Cenevre’de geçen ay Suriye’de geçiş hükümeti kurulmasına yönelik kararı alındığı toplantı önemli bir yol haritasıdır. Bu yönde netice alınabileceğine inanıyoruz. Fakat sürecin uzaması orada baba Esad’ın yaptığı katliamların bir neticesini getiriyor. Bizim istediğimiz katliamların durmasıdır. Barış Suriye’ye egemen olsun. Halkın isteğiyle Suriye huzur bulsun” dedi. 

Ekonomi de masadaydı
Görüşmede ekonomik işbirliği de ele alındı. Putin basın toplantısında, “Türkiye bizim için her zaman stratejik ortaktır. Atom enerjisi alanında sıkı bir işbirlişği yapıyoruz. Rus vatandaşları turizm için Türkiye’yi tercih ediyor. Geçen sene 3,5 milyon kişi Türkiye’yi ziyaret etti” dedi. Erdoğan da, askeri ve siyasi alanda ilişkilerin giderek geliştiğini belirterek şunları söyledi: “Bölgede dayanışma içindeki iki ülkeyiz. 2011 itibareiyle ticaret 32 milyar doları aştı. 100 milyar dolarlık hedefimize doğru siyasi irade kendini ortaya koymuştur. Özellikle turizmde ciddi bir ilişkimiz var. Halkların kaynaşması noktasında önem arzediyor. Türkiye enerjisinin yüzde 50’sini doğalgaz çevrim santrallerinden elde ediyor. Doğalgazı birinci derecede temin ettiğimiz ülke Rusya Federasyonu. Sıkıntılı günlerde Rusya’nın hassasiyeti sıkıntıyı aşmamızı kolaylaştırdı. Daha önemli bir adımı nükleer enerj alanında atıyoruz. Uydu sistemlerinde önemli bir çalışmamız var.”

Ticari ilişkilere özel vurgu
Kremlin Sarayı’nda bir araya gelen Erdoğan ve Putin, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesine vurgu yaptı. Erdoğan’a Rusya ziyaretinde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan eşlik etti.