Moskova'da ırkçı isyan

Moskova'da ırkçı isyan
Moskova'da ırkçı isyan

Moskova da potansiyel zanlı muamelesi yapılan 1200 göçmen gözaltına alındı.

Bir Rusun ölümünden Kafkasya ya da Orta Asyalıları sorumlu tutan kalabalık, göçmenlerin çatıştığı işyerlerine saldırdı. Polis de göçmen avına çıktı.

Son yıllarda özellikle Kuzey Kafkasya ve Orta Asyalıları hedef alan saldırılarla gündeme gelen Rusya’nın başkenti Moskova bir cinayetin ardından ırkçı gösteriye sahne oldu. ‘Rusya Ruslarındır’ diyen göstericiler polisle çatışırken kentte göçmen avı başladı. Geçen cuma kız arkadaşı ile ilgili bir tartışma sırasında bir genci bıçaklayarak öldüren kişinin kamera görüntülerinden hareketle Kafkasya ya da Orta Asyalı olduğu sonucunu çıkaran eylemciler, kentin güneyinde Biryulyovo bölgesinin altını üstüne getirdi. Siyah elbiseler içinde ‘Rusya Ruslarındır’ sloganı atan grup, katil zanlısının saklandığını düşündükleri bir alışveriş merkezi ve meyve-sebze pazarını bastı. Camları kırıp bazı dükkânları ateşe veren, araçları devirip kioskları yağmalayan grup, göçmenlerin yanı sıra karakollara sopa, taş ve şişelerle saldırdı. Grup içinden 380 kişi tutuklandı. Kentin tamamında güvenlik birimleri alarma geçirilirken olaylar sırasında toplum polisi OMON’dan 5 kişi yaralandı. Takviye güçlerle desteklenen polis sabaha kadar süren olayları yatıştırmak için bölgeyi ve bir anayolu trafiğe kapattı. Moskova’nın kuzeyinde de güneydeki isyanla bağlantısı olup olmadığı belli olmayan başka bir gösteride 60 kişi tutuklandı. Soruşturma Komitesi’ne göre 25 yaşındaki Yegor Şçerbakov, cuma sabahı kız arkadaşı Ksenya ile evine dönerken bıçaklandı. Rus medyası zanlının göçmen olduğunu yazarken Moskova Emniyet Müdürü Anatoli Yakunin zanlının teşhis edilmesine yardımcı olanlara 1 milyon ruble (31 bin dolar) ödül vaat etti. Yakunin ayrıca göçmenlere zanlının yakalanması için polise yardım etmeleri çağrısı yaptı.

Önleyici saldırı baskını

Polisin zanlıyı yakalama çabası yasadışı göçmen avına dönüştü. Bazısı yasadışı olarak Rusya Federasyonu’nda yaşadığı söylenen 1200 kişi gözaltına alındı. Moskova polis sözcüsü Andrei Galiakberov bu kişilerin ‘önleyici saldırı baskını’ kapsamında gözaltına alındığını ve sicillerinin araştırılacağını açıkladı.
Benzer bir ırkçı isyan yine bir futbol fanatiğinin bir Kafkasyalı tarafından öldürülmesi üzerine 2010’da Menej Meydanı’nda yaşanmıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de ölen gencin cenazesine katılması tartışma konusu olmuştu. Son olay göçmen meselesini yeniden tartışmaya açarken önde gelen milliyetçi lider Vladimir Jirinovski devlet televizyonuna demecinde yetkilileri göçmenlere karşı sert politika izlemeye davet ederek “Moskova göçmenlerle dolup taştı. Bizi göçmen işçilerden kurtaracak üç yıllık bir programa ihtiyaç var” dedi.